1066 vastbesloten aanval der Britsche vloot zou kunnen weerstaan, is onwaar schijnlijk. Men diene te bedenken, dat de gezamenlijke aanvalskracht der Britsche en Vrije Fransche vloten nimmer werd ingezet, daar Engeland op dat tijdstip niet voornemens was Frankrijk in het Duitsche kamp te drijven. Het geheele plan was, zooals ook later bleek slechts opgezet en gebaseerd op de bedrie- gelijke redeneering, dat de stad bijna automatisch voor de Vrije Fransche beweging zou vallen. Aan den anderen kant valt het te betwijfelen, of Engeland thans een divisie slagschepen zou kunnen inzetten, om Dakar uit te schakelen eene kleinere marinemacht zou mogelijk echter onvoldoende zijn; De meest nabij gelegen havens, waar een expeditie-leger aan wal gezet zou kunnen worden, zijn St. Louis in Senegal op meer dan 200 mijl afstand en Bathurst, in het Britsche Gambia op een afstand van meer dan 300 mijl over met oerwoud overdekt land gelegen. Voor het veroveren van elk van deze havens op zichzelf zou een nauwkeurig uitgewerkt plan en zorgvuldige organisatie noodig zijn, ter wijl een en ander bovendien veel tijd in beslag zou nemenvanuit een Britsch standpunt bezien, zouden dergelijke operaties momenteel niet wel uitvoerbaar zijn. Een intens bombardement door een divisie slagschepen, gevolgd door ope raties te land in de buurt zou de aangewezen weg voor een geslaagde actie zijn. Een voldoend aantal vliegtuigen zou door één groot vliegdekschip, kunnen worden aangevoerd nieuwe bommenwerpers zouden vanuit de ba sis te Freetown kunnen worden aangevoerd. De Fransche luchtmacht te Dakar vormt weer een speculatief punt. Er bestaat een vlieghaven, op ongeveer twee mijl buiten de stad gelegen, be halve de basis voor watervliegtuigen te Hann Cove. Mogelijk bevinden zich op de vliegvelden 100 militaire toestellen, waar onder zich vermoedelijk vele bommenwerpers bevinden. Versterkingen zou den door de lucht kunnen worden aangevoerd uit Fransch-Marokko, via Villa Cisneros, in de Spaansche bezitting Rio de Oro indien generaal Franco daarin zou toestemmen anders zouden deze versterkingen een langeren weg moeten afleggen en wel door Algiers en West-Afrika, met eenige tusschenlandingen. Over langen afstand opereerende bommenwerpers zouden deze tusschenlandingen echter niet behoeven te maken. Het is niet bekend, of de langs deze route gelegen vliegvelden de noodige vliegbenzine voor vliegtuigen, welke zouden worden gezonden, kunnen verschaffen. De sterkte van het garnizoen te Dakar wordt momenteel op 5000 man geschat. Hieronder bevinden zich één of meer bataljons koloniale infanterie, een bataljon koloniale artillerie, een uit Franschen samengesteld bataljon luchtdoel-artillerie en één of meer regimenten Senegaleesche infanterie. Het bijeenbrengen van meer troepen zou beteekenen, dat de meer in het binnenland van West-Afrika gelegen Fransche voorposten zouden moeten worden versterkt. De Inheemsche mankracht van Senegal is echter enorm, en het kan wel zijn, dat nog meer, uit groote, zwarte mannen, samengestelde militaire eenheden, door de provinciale autoriteiten georganiseerd zijn. Het zou voor de Fransche autoriteiten echter moeilijk zijn, al deze mannen van voldoende uitrusting te voorzien. Een punt, dat wel overwogen mag worden, is dat de Senegaleezen, die prachtige vechters zijn, niet gewend zijn aan bombardementen uit de lucht. Wanneer men terug denkt aan de dagen van den wereld-oorlog, dan herin nert men zich dat de Franschen bevonden, dat de Senegaleezen slecht be stand waren tegen het artillerie-vuur over langen afstand, hoewel zij in een man-tegen-man-gevecht groote vechters bleken te zijn. Alles bij elkaar genomen, zou een goed geleide luchtmacht, zelfs al was deze klein, den strijd ten gunste kunnen wenden voor een operatie te land, welke in samenwerking met marine-bombardementen uitgevoerd zou dienen te worden. Een onmiddellijk gebruik van Dakar voor militaire operaties tegen het

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 98