daarbij passende ortho- of panchromatisch negatiefmateriaal noo- dig, teneinde te voorkomen, dat op het negatief het landschaps beeld door het licht van de dikke luchtlaag wordt gesluierd. In droge tijden wordt echter de lichtverstrooiing soms zoo sterk, dat de lucht nevelig of heiïg wordt. Sterke heïigheid, die blijkbaar een gevolg is van directe verlichting door de zon van in de lucht zwervende fijne stof- en waterdeeltjes, bevat zooveel geel en rood licht, dat de tegenwoordige lichtfilters en emulsies nog onvoldoen de zijn, waardoor de luchtfotografie er zeer door wordt bemoeilijkt. Nevels, zooals vaak in de morgenuren in de vlakten boven rivieren en moerassen en in de bergen in kommen en dalen blijven hangen, trekken veelal zoo spoedig op, dat zij de luchtfotografie weinig bezwaren in den weg leggen. Hooge bewolking veroorzaakt z.g. wolk ens cha du wen, die bij het bestudeeren der luchtfoto's soms zeer hinderlijk zijn en stereoscopische beschouwing bemoeilijken dan wel onmogelijk maken. Lage bewolking maakt de luchtfoto grafie vrijwel onmogelijk. Evenals bij de gewone fotografie is ook bij de luchtfotografie de verlichting van het object (i.e. het terrein) van veel belang. Bij lagen zonnestand ontstaan lange schaduwen, waardoor bij het be studeeren van de foto's soms voorwerpen of details worden ontdekt, die zonder schaduw niet zouden opvallen. Lage terreinverheffingen en bodeminzinkingen, flauwe hellingen enz. teekenen zich door de schaduwwerking duidelijker af, maar steilere hellingen, diepere dalen, bosch- en kampongranden zijn geheel in de schaduw gehuld en de daarin gelegen details worden op de luchtfoto's veelal niet afgebeeld. Bij hoogen zonnestand worden de schaduwen zoo klein, dat nagenoeg alle sprekende contrasten uit het fotografische beeld verdwijnen, waardoor de foto een effen aanzien krijgt en vele details niet meer herkenbaar worden afgebeeld. Verder kaatsen wateroppervlakken het zonlicht rechtstreeks naar de camera terug, waardoor bepaalde plekken op de foto's sterk overbelicht zijn. De beste uren voor luchtfotografie zijn van 8.00 tot 11.00 en van 13.00 tot 16.00, waarbij dan ochtendopnamen in het algemeen beter zijn dan middagopnamen. Of en de wijze waarop voorwerpen van bepaalde grootte, vorm en kleur bij een fotografische opname nog worden afgebeeld, hangt af van de sterkte van het licht, dat van deze voorwerpen uit gaande op de lichtgevoelige emulsie van het negatief van in vloed is geweest. 1092 Helder water, waar het daglicht diep in kan doordringen, zal minder licht terugkaatsen dan troebel water en dus donkerder worden af gebeeld. Naarmate de bodem licht terugkaatst zal ondiep water op de foto helderder zijn dan diep water. Tjemara's, waarvan het ijle groen veel licht doorlaat en weinig terugkaatst, zullen op kleine schaal ge fotografeerd al spoedig niet meer herkenbaar worden afgebeeld. Aan gestampte grond wordt op luchtfoto's aanmerkelijk lichter afgebeeld dan rulle grond omdat hij meer licht weerkaatst, hoewel voor het oog het kleurverschil slechts gering is. Sporen in gras en alang-alang

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 25