zullen op luchtfoto's nog goed zichtbaar worden afgebeeld als ze in het terrein bijna niet meer te herkennen zijn, hetgeen daaraan wordt toe geschreven, dat de halmen na het betreden of 'berijden zich wel is waar oprichten, doch de oorspronkelijke regelmaat in bladstand nog langen tijd gestoord blijft. Wat de grootte van de afbeeldingen betreft kan men aannemen, dat luchtfoto's in het algemeen geen details kleiner dan 0.05 mm zullen bevatten, zoodat b.v. een vlak van 1 m2 als regel niet meer op schaal 120.000 kan worden gefotografeerd. Een uitzondering dient echter te worden gemaakt voor direct licht reflecteerende of door de zon beschenen, hel wit gekleurde, oppervlakken, die door de groote sterkte van het teruggekaatste licht op de foto's nog worden afgebeeld ook al is de theoretische afbeelding x) kleiner dan 0,05 mm. Dergelijke lichtreflexen spelen bij de luchtfotografie een groote rol, omdat kleine afbeeldingen soms eraan kunnen worden herkend. Het voorkomen van lichtreflexen staat namelijk in nauw verband met den vorm der voorwerpen. Vlakke, betrekkelijk gladde voor werpen zullen het zonlicht slechts in één richting terugkaatsen gebogen oppervlakken daarentegen in vele richtingen, zoodat de waarschijnlijkheid, dat van gebogen oppervlakken details (licht reflexen) worden afgebeeld, veel grooter is dan die van platte vlakken. Dit is b.v. een der oorzaken, dat de afbeeldingen van nipah, pisang en klapper nog op foto's van kleine schaal kunnen worden herkend. De bladstand is namelijk zoodanig, dat bij niet te hoogen of te lagen zonnestand, per nipaboom steeds 0 a 1 lichtreflex wordt afgebeeld de afbeelding van pisang vertoont 1 a 3 lichtvlakjes, die van klapper 3 a 8. In hoeverre de op de luchtfoto afgebeelde (kleine) details nog kunnen worden herkend hangt voor een groot deel af van de mate, waarin zij tegen de omgeving of den achtergrond afsteken. Behalve van de verlichting en den aard en den vorm van het oppervlak hangt het contract met de omgeving ook van de kleur der voor werpen af. Door het gebruik van lichtfilters en z.g. kleurgevoelige emulsies verschillen echter de verhoudingen van licht en donker op de fotografische afbeelding aanmerkelijk met die, welke het oog in de natuur waarneemt. Bij het gebruik van infra-rood gevoelig materiaal en infra-rood filter zal al het bladgroen sneeuwwit worden afgebeeld. Daar het door bladgroen teruggekaatste licht veel meer infra-roode stralen bevat dan dat van geschilderd groen, zullen geschilderde camouflages op dergelijke luchtfoto's duidelijk zichtbaar zijn. Bij de tegenwoordig veel gebruikte panchromatische emulsies zullen ook de kleurverschillen in het bladgroen weinig tot uitdrukking komen, althans veel minder b Door overstraling of halo-werking zijn dergelijke afbeeldingen op de foto gewoonlijk grooter dan 'de theoretische waarden, welke uit den brand puntsafstand der camera en den voorwerpsafstand kunnen worden berekend. 1093

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 26