1095 Schuinsche foto's van vlakke en horizontale terreinen kunnen indien voldoende gegevens bekend zijn worden voorzien van een perspectivisch ruitennet, met behulp waarvan een reconstruc tie van den plattegrond mogelijk wordt. Luchtfotografische opnamen worden nog onderscheiden in enkel voudige opnamen en seriebeelden. Enkelvoudige (loodrechte of schuinsche) opnamen vinden veel vuldig toepassing bij verkenningen. Schuinsche opnamen zijn ge woonlijk overboordfoto's, waarbij de handcamera op het moment van opname op een bepaald doel wordt gericht. Seriebeelden zijn in opvolging (nagenoeg loodrecht dan wel onder nagenoeg dezelfde helling) genomen luchtfoto's. Zij worden gemaakt als een uitgebreid gebied in zijn geheel fotografisch moet worden opgenomen, in welk geval het terrein regelmatig over vlogen en strooksgewijze op seriebeelden vastgelegd wordt. Ten einde een aaneengesloten opname te krijgen wordt de tijdsduur tusschen twee opeenvolgende opnamen zoodanig geregeld, dat de foto's elkander „overlappen"d.w.z. dat eenzelfde terreinstrook nog op twee opeenvolgende foto's staat afgebeeld. De overlapping wordt als regel in procenten uitgedrukt. Bij voldoende overlapping kunnen de foto's van seriebeelden in opvolging paarsgewijze zoo danig worden samengevoegd, dat het gemeenschappelijk gedeelte stereoscopisch kan worden waargenomen. Dit is van zoo groot be lang, dat gewoonlijk opnamen worden gemaakt, die elkander voor meer dan 50% overlappen, zoodat het opgenomen gebied, deel voor deel stereoscopisch kan worden bekeken. De stereoscopische waarneming vergemakkelijkt in hooge mate het bestudeeren van luchtfoto's stereobeelden van loodrechte luchtfoto's geven de volmaaktste ruimte lijke voorstelling van het terrein, die men zich kan denken op de foto's over elkander vallende afbeeldingen worden in het stereobeeld ruimtelijk gescheiden flauwe, moeilijk leesbare foto's worden veel duidelijker. Ook voor kaarteeringsdoeleinden zijn de (wiskundige zoowel als de natuurkundige) eigenschappen van stereoscopische luchtfoto's van de grootste beteekenis. In serie genomen, nagenoeg loodrechte luchtfoto's van terreinen met geen of betrekkelijk geringe hoogteverschillen (maximum 1/2o van de vlieghoogte) kunnen met behulp van overeenkomstige af beeldingen in de overlappende gedeelten worden aaneengepast en samengeplakt tot een strook, terwijl door samenvoeging van twee of meer, elkander eenigszins overlappende strooken aldus een fotomozaiek kan worden samengesteld. Een fotomozaïek geeft een niet te verbeteren overzicht van den cultuurtoestand, de begroeiing, de bevloeiïng en het verkeer van het terrein. Het ontbreken van hoogtecijfers en terrein (reliëf) voorstelling, zoomede het feit, dat in groot verband de onderling ligging der details niet geheel juist is, hebben slechts weinig invloed op de bruik baarheid van het fotomozaïek als kaart, omdat in de meeste gevallen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 28