5. SURINAME. (Aanvulling op het gelijknamige artikel in I.M.T. 1941, nr. 2 en 3.) Uit het artikel Suriname, in de maanden Februari en Maart van dit jaar van de hand van J.W.S. verschenen in het I.M.T., zal den lezer o.m. zijn gebleken, dat de economische verhoudingen in dat deel van het Koninkrijk de laatste jaren verre van rooskleurig waren. Het duidelijkst toonden dit wel de op blz. 179 vermelde begrootingsgegevens1936 uitgaven 6.677.727.Rijksbijdrage 2.774.003.1937 uitgaven 6.513.322.Rijksbijdrage 2.447.041.—. Een dagbladbericht, dat helaas wel aan veler aandacht zal zijn ontgaan, meldde eenige dagen geleden, dat dit jaar de uitgaven 6.440.680.bedragen, de inkomsten 6.443.817.dat derhalve „voor het eerst sedert 75 jaar een sluitende begrooting is ver kregen". Volgens genoemd bericht is de stijging van de inkomsten ten deele verkregen door verhooging van de inkomsten- en de oorlogswinstbelasting. Waaraan de stijging verder valt toe te schrijven, is af te leiden uit gegevens omtrent den huidigen toe stand, welke de 1ste Luitenant der Infanterie J. Postma, thans te Moengo, zoo bereidwillig was te verstrekken. Zij toonen dat in de voorheen zoo ongunstige verhoudingen een keer ten goede is gekomen. Duidelijk blijkt dit uit de hierna te vermelden cijfers, welke dienen ter aanvulling van eenige door J.W.S. in zijn artikel genoemde. De vermelde begrootingscijfers leeren, dat de uitgaven in ver gelijking met 1937 1 zijn verlaagd. Op welke uitgaven deze verlaging betrekking heeft, is een vraag, waarop wij behoudens v.w.b. de defensie-uitgaven, welke zijn toegenomen het ant woord moeten schuldig blijven. Blijve dit derhalve in het midden, feit is dat Suriname er na tal van jaren voor 1941 weder in is geslaagd, de begrooting sluitend te maken, m.a.w. een Rijkssub sidie kon voor dit jaar achterwege blijven. Een zeker onder de huidige omstandigheden verheugend feit. Evenzoo stemt tot verheugenis, dat (verg. blz. 173/174) de werk gelegenheid thans zoodanig moet zijn uitgebreid, dat er nu voor een ieder arbeid is te vinden. De industrieele bedrijvigheid bin nenslands is n.l. zeer toegenomen door de verhooging van de pro ductie van de (Amerikaansche) Surinaamsche Bauxiet Maat schappij te Moengo en het aanvangen van de werkzaamheden 1102

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 35