ontkomen. Zij hadden b.v. Russische vaandels, doortrokken met het Fransche vaandelkruis en met het kenteeken der Royalisten, de koningslelie, in den hoek. Omgekeerd is het vaandel van de Finsche jagers, welk korps in de jaren 19141918 in Duitschland werd gevormd en geoefend, in de Finsche kleuren gehouden, met het Finsche wapen in het midden. Het kenteeken van het gastland, de Pruisische adelaar, verscheen slechts in de hoeken. ORIËNT. De menigvuldige betrekkingen van het Westen met het Oosten veroorzaakten vroeger de botsingen tusschen de beide groote godsdiensten, de Christelijke en de Islamietische. De Islam ver mengt ook op zijn vaandels geloof en krijgsmanschap tot een onoplosbare eenheid. Het afbeeldingsverbod van den Koran dringt de Mohammedaansche kunst in het ornamentale. De Arabische, Moorsche en Turksche vaandels zijn derhalve geheel „tapijtachtig". Zij zijn bedekt met geometrische voorstellingen, bij voorkeur met uit cirkels gevormde halve manen, sterren en veelhoeken. De eenige daarnaast voorkomende eigenlijke afbeelding is het tweesnijdende zwaard van Mohammed's schoonzoon Ali, de Dul- fikar („het roemrijkste van alle"). Doortrokken en omboord zijn deze vaandels met strepen en opschriften van Koranverzen, die als tooverspreuken ook herhaald op hetzelfde vaandel staan. Door de eeuwen heen veranderde daaraan slechts de kunststijl van de ornamenten. Ook de zeer groote afmetingen blijven typisch. Het Moorsche vaandel is 2,67 m hoog en 3,74 m lang. Het Turksche werd aan een mast in de legerplaats aangebrachthet is ongeveer 3 m breed en 5,40 m lang. De Europeesche invloed op vaandels van den laatsten tijd is zeer gering. Kwamen het waardigheidsteeken en het naamcijfer van den vorst (de Tughra) erbij, de Koranspreuken, de namen der groote religieuze persoonlijkheden en de aanroeping Gods bleven. Uit den jongsten, hoewel nu reeds weder eenige jaren achter ons liggenden tijd zijn Afghaansche infanterie-vaandels be kend met het naamcijfer van den toenmaligen koning Amannullah. Iets uitvoeriger zouden wij willen zijn ten opzichte van de vlaggen en vanen, welke in den loop der jaren bekend zijn ge worden door haar gebruik in Nederlandsch-Indië. Over het alge meen is hieraan weinig aandacht besteed, zoodat reeds tal van gegevens hierover zijn verloren gegaan of bij gebrek aan belang stelling in archieven zijn geborgen. Zoo bevindt zich in het Landsarchief te Batavia een carte des pavilions en usage chez des differents peuples des Indes-Orien- tales Neerlandaises"welke voor dit doel een schat van gegevens bevat. De kaart is niet gesigneerd en de herkomst is onbekend. Bij verder onderzoek is mij gebleken, dat deze kaart is samen- 1106

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 39