gesteld en gedrukt door het Topografisch Bureau in Nederland. Het verdere onderzoek naar den oorsprong en de samenstelling is helaas door den oorlog verbroken. Wij vinden op deze kaart diverse nationale-, sultans- en oorlogsvlaggen van verschillende eilanden en rijkjes, de stadsvlag van Batavia alsmede Oostersche vlaggen uit de Molukken met Koranspreuken etc. Welk een schat van gegevens is er niet in de mappen over vaandels en vlaggen in het Museum van het Koninklijk Bata- viaasch Genootschap, waarvan de beschrijving nog op nader onder zoek wacht. Maar zulk een onderzoek duurt jaren. Met enkele voorbeelden moge worden volstaan (Fig. 11, 12 en 13). Dat ook enkele vlaggen geheele verhalen bevatten, moge blijken uit een vlag van de Atchineezen, in 1840 bij Baros veroverd (Fig 14). De vertaling ontleenen wij aan een artikel in het Tijd schrift van Nederlandsch-Indië, nieuwe serie, 2de jaargang, tweede deel 1873. De vlag bestaat uit drie ruw aan elkaar genaaide roode banen katoen, tezamen lang 2,70, breed 1,35 Nederl. el, waarop, evenzoo gehecht zijn twee wit-katoenen volle maanschijven en twee kle wangs van dezelfde stof, door bijschriften in fraaie Arabische letterfiguren opgeluisterd, terwijl midden in, aan de buitenzijde, zich een vierkant vertoont van honderd ruiten, met soortgelijke karakters gevuld en door een letterrand omgeven. De inhoud van een en ander, op verzoek van Dr. Wap wel willend door den heer Dr. A. W. T. Juynboll te Delft, ontcijferd, luidt als volgt Op de Maanschijf aan de binnenzijde der vlagAllah zal U op den rechten weg geleiden. Hij is de verhoorder en Alwetende. (Deze spreuk is genomen uit den KoranSüra II 131.) Op het zwaard (Dsu'l-fakar) aan de binnenzijde der vlag In den naam van Allah, den Ontfermer, den Barmhartige. De zege vierende leeuw van Allah is Ali-ibn-abi-Talib. (Een neven-profeet der niet-Orthodoxe-kettersche-Mohammedanen)Allah verheer lijkt zijn aangezicht. Gij, Ali, predik Hem dan ter eerè, die won deren verricht, en Gij zult Hem vinden te uwer hulpe in alle bezwarenzorg en smart zullen opgeheven worden, Mohammed, door Uw profeetschap, en Ali door Uw toevoorzicht. Er is geen Edele dan Ali, geen Zwaard dan het zijne Dsu'l-fakar. Hij is het beste van des Ontfermers schepselen, de grootste der geloo- vigenmaar Hij, Allah, is de Allerhoogste, de Gewichtige Hij alléén bestaat en buiten Hem is er geen God. Op de maanschijf, aan de naar den vijand gekeerde buitenzijde der vlag De vloot vare uit en ankere in Allah's Naam, want Hij, mijn Heer, is waarlijk vergevensgezind en barmhartig. Allah zal helpende Overwinning is nabij Verkondig dit den geloovigen. (Deze spreuken zijn genomen uit den Koran Süra XI 43 en Süra LXI 13.) 1107

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 40