1124 (1 Nieuw-Zeelandsche brigade), Kalabaka (1 Australische brigade) en in de lijn Volo-Karditsa terug te gaan op de omgeving van de Thermopylae. Luidt de vernietiging van de Grieken bij Grevena de capitulatie van hun hoofdmacht in, de verdere terugtocht van de Geallieerden in het o. heeft tot gevolg dat de weinige vliegvelden, die na de doorloopende hevige Duitsche luchtaanvallen nog bruikbaar zijn, voor het grootste deel verloren gaan. Het I.E.C. moet het dan ook hoe langer hoe meer stellen zonder steun van de R.A.F. Ongelukkigerwijs neemt de Duitsche actie in de lucht juist toe, ver moedelijk door de verbetering van de weersomstandigheden en daarmede van den toestand der vliegvelden. 14 tot en met 19 April. De Imperiale achterhoeden kwijten zich schitterend van hun taak. Waai de Duitschers te sterk opdringen, gaan zij tot den aanval over. Wanneer Duitsche troepen de Nieuw-Zeelanders in de Tempe-vallei dreigen terug te slaan, snellen 2 bataljons Australiërs te hulp. Gezamenlijk nog geen derde van een vijandelijke divisie sterk, houden zij twee divisies van den vijand tegen. Ook de pantserbrigade de Duitschers zouden hier 3 pantserdivisies hebben ingezet verricht wonderen van dapperheid. Door dit alles verloopt de terugtocht van de Britsch-Imperiale hoofdmacht overal zonder stoornis van 's vijands grondstrijdkrachten. Des te erger heeft zij te lijden van zijn luchtmacht, vnl. van de duikbommenwerpersalle te rugtochtswegen worden letterlijk stuk gegooid. De Grieksche hoofdmacht gaat langzaam terug Duitsche gemotoriseerde troepen snellen over Metsovo vooruit en bereiken Janina. 20 April. 'Op 20 April heeft het I.E.C. een stelling bezet, rechts aangeleund aan de Golf van Lamia, en dwars over de bergruggen, welke links en rechts liggen van den spoor- en den rijweg van Larissa naar Athene. Of de linkervleugel doorliep tot de Golf van Korinthe, is niet zeker. Het gros van de bezettingen der achterhoede-stellingen is geleidelijk binnengekomen. Wel zijn de achtergelaten schermen grootendeels onder den voet geloopen, doch velen van de hiertoe behoorende troepen slagen er nog in, langs allerlei wegen te ontkomen. Dit is o.m. mogelijk doordat de vijand na verovering van de vlakte van Thessalië op den grond met zijn hoofd strijdkrachten slechts langzaam volgt. 21 April. W. van het Pindusgebergte bereikt de Duitsche voorhoede Arta. Het Griek sche leger is nu geheel ingesloten en de regeering raadt gnl. Wilson, het land te verlaten. Dit advies wordt opgevolgd. Koning George gaat naar Kreta. 22 tot en met 27 April. Op 22 April vangen de ontruiming van de stelling aan de Thermopylae en de evacuatie aan met het vertrek van een Nieuw-Zeelandsche brigade, welke van een défilé 30 km n. van Athene (als regel aangeduid als „de pas" van Erythrai) tot de Golf van Korinthe stelling neemt ter dekking van de inscheping. Den 23sten capituleert het Grieksche leger. Op 24 April voeren de Duitschers gemotoriseerde troepen over de Golf van Volo naar Euboea, welke den 25sten te Khalkis weder overgaan op het vaste land. Uit het w. rukken zij over land van Agrinon langs den n. oever van de Golf van Korinthe op. De nijptangbeweging is in vollen gang, doch wederom ontsnapt het I.E.C.de N.-Zeelandsche brigade trekt n.l. in den nacht van 24 op 25 April terug. Den 26sten zetten de Duitschers in Patras troepen aan land en laten op de landengte van Korinthe parachutisten neer, die een van de bruggen ver meesteren, hetgeen noopt tot wijziging van de reeds verre van eenvoudige regelingen van het embarkement. Hevige luchtbombardementen hebben de

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 57