1126 (volgens een verklaring van Minister Churchill in N.-Zeelandsche uniform), in den loop van den morgen 7000 en te 16.30 nog eens 3.000. De eerste groep zou snel zijn vernietigd, de tweede groep 2 uur na de landing grooten- deels, doch de derde groep niet. Een detachement dat Canea is binnen gedrongen, wordt overmeesterd. Te Candia bezetten de parachutisten snel het huis, waarin koning George zou verblijven (dit zal wel een van de aanleidingen zijn voor de bewering, dat ook op Kreta een vijfde colonne aanwezig was), doch de vorst heeft deze woning kort te voren verlaten, ontsnapt derhalve en vangt zijn zwerftocht te voet naar de zuidkust aan. Te 21.00 wordt nog gevochten om de vliegvelden. 21 Mei. In den nacht van 20 op 21 Mei vernietigt de Navy een transportvloot van Grieksche kustvaartuigen. Na het aanbreken van den dag komen nieuwe golven luchttroepen aan. De geallieerden voeren hevige aanvallen op hen uit, doch het vliegveld van Malemi en de stad Candia gaan verloren. De toestand te Retimo is twijfelachtig. De R.A.F. trekt haar jagers terugExperience in this war has already proved that it is impossible to develope satisfactory fighter defence from a few comparatively ill-equipped airports if these are subjected to high-scale enemy air-attack. Zij steunt van nu af slechts van elders met gevechtsvliegtuigen met groot vliegbereik, die minder snel zijn, en bommenwerpers. 22 Mei. Te Candia en Retimo wordt de vijand in bedwang gehouden. Te Malemi heeft hij aanvankelijk succes, wordt daarna teruggeslagen doch verdrijft de Geallieerden na de aankomst van versterkingen. De eindtoestand is, dat de Duitschers in den avond de vliegvelden in hun bezit hebben terwijl de Britten, N.-Zeelanders en Grieken er nog omheen liggen. 23 en 24 Mei. De Duitschers maken nu gebruik van de vliegveldenhun transport toestellen vliegen regelmatig heen en weer voor het overbrengen van troepen, zware infanterie wapenen (genoemd worden o.m. mortieren van 12 en 15 cm met een dracht van 4.000 m en verdeelbare luchtafweerwapenen)munitie, en andere voorraden. Op 24 Mei voeren zij een massa-bombardement uit op de plaatsen Candia, Retimo en Canea, de daaromheen liggende verdedigers en de Suda-baai. De R.A.F. werpt bommen op de vliegvelden. 25 en 26 Mei. De aanvoer van versche vijandelijke troepen gaat voort men schat het aantal op Kreta gelande Duitschers op 5 luchtdivisies, 25.000 man. De Geallieerden, die geen versterking ontvangen, raken uitgeput. W. van Canea breekt de vijand door met steun van duikbommenwerpers. Koning George gaat op 25 Mei van de zuidkust scheep naar Egypte. 27 Mei. Er zouden Britsche versterkingen worden geland. Nieuwe luchtaanvallen op Canea en de Suda-baaier gaan 2 kruisers en 4 jagers verloren terwijl 2 slagschepen en eenige kruisers en andere bodems worden beschadigd. 28 en 29 Mei. De vloot trekt zich terug uit de Suda-baai. De vijand gaat door met het door de lucht overbrengen van versterkingen, thans ook bergtroepen en lichte vechtwagens (57 t). De R.A.F. maakt het vliegveld Malemi onbruikbaar, doch w. van Canea moeten de grondtroepen terug. Over zee aangevoerde Italiaansche troepen landen in de Mirabella-baai en komen in den rug van de verdedigers rondom Candia.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 59