1131 Ad 4. De organieke basis van de p.tpn. is het gemengde bat. Aanvankelijk bestond het uit It. en mdb. vewn. met hulpwapens. Op grond van de oorlogservaringen is het aantal mdb. vewn. uitgebreid en zijn zw. vewn. opgenomen. Het tactisch optreden van deze batn. is gebaseerd op vuur en beweging van de samenstellende onderdeelen, gesteund door lstrkrn. Ad 5. De D. G.S. heeft van 1934 af systematisch onderzocht, welke groe peeringen van verbonden wapens noodig zijn in de vele omstandigheden, die het verloop van het gevecht kan scheppen. Men kwam tot „eenheden", die alle uit dezelfde wapens zijn samengesteld, zij het dat de sterkten zeer wisselen: motorrijders, paun., vewn., inf., pag., mitrn., ld.gs., vd.art. van 7,5 en 10,5 cm, genie en vb.tpn. De gebeurtenissen in Griekenland en Libya bevatten aanwijzingen, dat al deze „eenheden" in sterkte zijn teruggebracht tot ongeveer die van een reg. Drie van deze eenheden, gesteund door art., dbws. en nog andere middelen, vormen een div. Daarachter staan de p.divn., samengesteld uit alle wapens en gebruikt voor exploitatie van het succes, benevens de gewone inf.divn. voor de vdd. en het dekken van flanken. De samenstelling uit verschillende wapens wordt tot in het vew.bat. door gevoerd. Dit bestaat uit lt., mdb. en zw. vewn., waaraan als regel pag. en geschut van 10,5 cm zijn toegevoegd. Ad 6. De geheele D. opleiding en oefening gaat uit van aanvallend optreden. Op de H.K.S. wordt geleerd dat wanneer een situatie niet duidelijk is, moet worden aangevallen om inzicht te verkrijgen. Het is de taak van de staven, de handelingen te coördineeren. Een ander grondbeginsel is de onmiddellijke uitbuiting van elk plaatselijk voordeelde exploitatie van kleine successen leidt vaak tot beslissende resultaten. Maar om te kunnen uitbuiten moet elke cdt. snel kunnen beschikken over afdeelingen verbonden wapens. Ad 7. De tactische opleiding gaat uit van de volgende beginselen. a. De tactiek kent geen vaste regels. Op de krijgsschool houdt men dan ook niet van theorie men beoefent de tactiek aan de hand van bepaalde gevallen, op de kaart of in het terrein. b. Beweeglijkheid de organisatie der „eenheden" is ingesteld op snelheid. c. Zwaartepunt elk onderdeel heeft in elke actie een zwaartepunt. d. Verrassingwordt bereikt door snelheid en aanvalskracht. e. Vuur en beweging. Het „vuur en beweging" geldt voor de vewn. evenzeer als voor de inf.daarom zijn verschillende typen vewn. met andere wapens samengevoegd. Offensief optreden De aanval 1. gooit 's vijands plannen in de war 2. schept gunstige gelegenheden voor doortastende cdtn. 3. leert 's vij. sterkte kennen 4. doet het initiatief behouden. Organisatie. Heeft het paard door de steeds verder gaande motorisatie en mechanisatie afgedaan? Cav. J. '41/11 beantwoordt deze vraag ontkennend in een tweetal naar D. tijdschriftartikelen bewerkte korte opstellen. Volgens het eerste heeft een D. cav.div. na den val van Parijs een werkzaam aandeel gehad in het vermeesteren van rivierovergangen. Zij zou daarbij 70 en zelfs 100 km per dag hebben afgelegd. In hoeverre deze cav.div., welke blijkbaar beschikte over krachtige p.afweermiddelen, op paarden bereden was, blijkt niet uit dit relaas (German Horse Cavalry). Het tweede artikeltje, Horse in German war operations, is algemeener gesteld. Het begint met de vraag of de huidige omstandigheden veel veranderd zijn in vergelijking met die in den oorlog 19141918, welke vraag het met neen beantwoordt. De inzet van cav. tegen de Maginot- of Siegfried-linie zou niet dwazer zijn geweest dan tegen Verdun of aan de Marne. Maar ook elders, in den Balkan en in O.-Europa zijn de verhoudingen niet gewijzigd

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 64