H N M tr 0 M M 1139 Fout. Goed. fig. 12. Denkt het deel van de sie., dat een stuk pag. aanvalt slechts aan dat doel, dan valt het licht ten prooi aan andere vij. wapenen. T t De sie.cdt. bemoeit zich niet met de 2 vewn., die het pag. aanvallen. Hij blijft waarnemen ten einde den verderen inzet van zijn sie. te kunnen regelen, in dit geval, voorwaarts doen gaan van een bvl. gp. Gemotoriseerde troepen. Toen de D. p.divn. naar het Kanaal snelden, vormden zij met een gemid delde snelheid van 40 km per dag een 320 km diepe wig, welke echter niet meer dan 2040 km breed was. Hoewel zij de inf.divn. ver vooruit waren, slaagden de Geall. er niet in, ze af te snijden. Het waren de gemot, divn., die zulks beletten, aldus luit. kol. Edson dn The motorized division C.G.S.S., Juni '41). Zij vulden het gat op tusschen de p.- en de inf.divn. en vorm den zoo een van de belangrijkste elementen van het succes. Hun wijze van optreden en organisatie verdient derhalve nauwgezette aandacht. De taken zijn velerlei. In het eene geval houdt de gemot. div. bepaalde terreindeelen vast, in het andere ondersteunt zij de p.div. rechtstreeks door haar een weg te banen, door den vij. in front bezig te houden of door de flanken of den rug van de p.div. te beschermen. Als regel zal zij op een breed front optreden, vaak verspreid. Snelle decentralisatie moet dus moge lijk zijn, ondercdtn. dienen veel initiatief te kunnen ontwikkelen in snel veranderende omstandigheden. De p.div. is zeer kwetsbaar voor aanvallen uit de lucht en van vij. p.divn., zij behoort dus goed te zijn uitgerust met lucht- en p.afweerwapenen en, voor het opvangen van 's vijands tavn. tot de inf.divn. haar aflossen, ook ruim te zijn voorzien van aut. wapenen. Het is derhalve duidelijk, dat terwijl de gemot. div. een inf.div. is, zij toch veel gemeen heeft met de p.div. en met de cav.div. Omtrent haar samenstelling en bewapening hebben zich van het begin af twee theorieën gevormd. De eene wil, dat de gemot. div. een tot de stra tegische reserve behoorende inf.div. is, welke per motor wordt verplaatst en te voet vecht, juist als elke andere inf.div., waaraan zij dan ook z.v.m. gelijk moet zijn. Volgens de andere zienswijze kan elke div. deel uitma ken van de strategische reserve, mits men er genoeg transportmiddelen aan toevoegt voor haar verplaatsing. Rechtstreeksche ondersteuning van een p.div. is echter een bijzondere taak onder bijzondere gevechtsverhoudingen, hetgeen een bijzondere organisatie en bewapening vereischt, zoodat het noo- dig is, voor het genoemde doel speciale eenheden te vormen. In de meeste landen heeft men aanvankelijk de eerstvermelde theorie aangehangen. Zoo in Duitschland en in de V.S., waar de in den herfst van 1940 gemotoriseerde 4de Div. niet anders was dan een triangular div., voorzien van 201 half track personnel carriers per reg. inf. Dit zijn licht gepantserde voertuigen, die de inzittenden beschermen tegen vuur uit wa pens van klein kaliber en door de half track-constructie (rupsbanden op de achteras) groote beweeglijkheid in het terrein bezitten, hetgeen een snel in

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 72