1142 Tegen langs wegen omgezonden afdn. weet de tegenstander zich veelal op betrekkelijk eenvoudige wijze te beveiligen. Indeeling van It. vewn. is reeds een stap in de goede richting, omdat hierdoor veelal vuuruitwerking op 's vijands flank (rug) mogelijk wordtof dit echter den vij. tot wijken zal brengen, hangt van zijn opstelling en het terrein af. In de meeste geval len zal echter over betrekkelijk groote afstanden te voet moeten worden ge manoeuvreerd, hetgeen zeer tijdroovend en daardoor vaak niet toelaatbaar is. Schrijver nu zoekt een middel, om wederom mankracht zoo ver mogelijk door het terrein te verplaatsen en tegen 's vijands flank of rug in te zetten, teneinde aldus in samenwerking met de afdeeling in front den vij. weerstand snel en afdoend op te ruimen, waardoor tevens een terugtrekken en zich telkenmale opnieuw vastzetten van den tegenstander wordt voorkomen. Deze manschappen zouden dan met hun wapening in gepantserde rupsbandvoer tuigen dienen te worden verplaatst. L. Samenwerking artillerie en vliegtuigen. Cooperation between avation and artillery in the penetration of a defensive zone in C.G.S.S. Juni '41 is een bewerking van een artikel in de Krasnaya Zvyezda. De meeningen omtrent de waarde van den steun, welken luchtstrijdkrachten tijdens de voorbereiding en uitvoering van den infanterie-aanval op een versterkte stelling kunnen verleenen, schijnen vrij sterk uiteen te loopen. Sommigen zijn van oordeel, dat een luchtbombardement van 1 bom van 100 kg per 33.333 m2 eiken weerstand onmogelijk maakt. Anderen verkondigen dat in dezen strijd weinig heil is te verwachten van den steun van vliegtuigen. Schrijver is van meening, dat ook hier de waarheid in het midden ligt. Echter is de taak van het luchtwapen behoudens v.w.b. de verkenning (fotografie) hier zoozeer gelijk aan die van de artillerie, dat een juist gebruik van de middelen hoog en laag een goede samenwerking vereischt. In de eerste plaats t.a.v. de doelen. In beginsel geen luchtbombardement op doelen, welke de art. kan bevuren. (In 4 uur kan een reg. zw. art. evenveel mu. verschieten als 500 a 600 korte-afstand-bws. kunnen afwerpen. Op de middelbare drachten is het schot veel zuiverder dan de bomworp.) Uit zondering vormen zeer belangrijke objecten. M.a.w., het luchtbombardement verlengt normaal en verdicht bij uitzondering het art.vuur. Is de aanval in gang, dan zal er bij het stuiten op te voren onbekende weerstanden vaak sprake zijn van vervangen, n.l. wanneer het afgeven van art.vuur te veel tijd zou vorderen (verbindingen; stellingverandering) Wat de hoeveelheid bommen betreft acht schrijver per km2 500 t noodig, d.i. 16% x het hiervoor genoemde cijfer. De coördinatie naar tijd is niet moeilijk. Op den gemiddelden schoots afstand komt het art.proj. niet boven 1200 a 1500 m. Bij den modernen luchtafweer zullen hor. bws. als regel hooger vliegen. Zij zullen dus slechts gevaar loopen van bijn., welke met max. draoht vuren. Anders staat het met de dbws. Toch hebben deze v.z.v. bekend nog geen of zelden verliezen geleden van eigen art.vuur. Wil men de kans daarop niet loopen, dan moet de art. tijdens de actie van de dbws. zwijgen. Hoe langer dit geschiedt, des te grooter is de kans, dat de vij. bezetting uit haar dekkingen komt en dan ongetwijfeld zwaardere verliezen lijdt van het duikbombardement. Een vraag is nog, wat tijdens de voorbereiding de voorkeur heefteen groot aantal snel opeenvolgende bombardementen door een klein aantal vliegtuigen of het omgekeerde. De art. zal tegen vele bomavn., dus vele vuurpauzen, weinig bezwaar hebben wordt het vuur van tijd tot tijd gestaakt, dan kan het tempo worden opgevoerd, zoodat in totaal zeker niet minder zal behoeven te worden verschoten. De luchtvaart zal echter meer voelen voor laatstbedoelde aanvalswijze daar zij relatief minder beschermende jagers vereischt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 75