1143 Ook de art. moet bijdragen in die bescherming, ten eerste door 's vijands Id.art. onder vuur te nemen, ten tweede door met de eigen ld.art. de vij. jagers te bestrijden. Deze bescherming moet niet alleen worden gegeven aan de eigen bws., maar ook aan de vk.vlgn. en de art.vk.- en wg.vlgn. Dit alles kan niet worden geregeld door den bevelhebber, doch vereischt ook overleg tusschen de verschillende betrokken commandanten. Luchtafweer. Het groote verschil dat het voor de lstrkrn. uitmaakt, of een object al dan niet door ld.art. wordt verdedigd, deed reeds tijdens den Sp. burgeroorlog de „contra-ld.art." luchtechelons ontstaan, aldus een artikel in de Krasnaya Zvyezda, in C.G.S.S. Juni '41 behandeld onder den titel Security for antiair craft artillery against aerial attacks. Ook de huidige oorlog kent volgens schrijver tal van voorbeelden dat de Eng. en D. zich richtten tegen de ld.art., alvorens de door haar beschermde objecten aan te tasten. Een dergelijke actie verloopt als één geheel ten einde den luchtafweerorganen de gelegenheid te benemen, zich te herstellenzij heeft in het algemeen het volgende verloop. Zes a negen bws., beschermd door 1215 ongeveer 500 m hooger vliegende jagers, naderen op vrij groote hoogte (3.000 a 5.000 m). Nabij het doel gekomen, dalen zij snel tot 1500 a 2000 m en werpen bommen af op bij komstige doelen. De bedoeling hiervan is, vuur uit te lokken van een zoo groot mogelijk aantal stellingen. Vijf a zes km achter dit eerste echelon volgt op 3000 a 5000 m het tweede, bestaand uit 912 niet door jagers beschermde snelle bws. Zij moeten de bijn. aanpakken, die zich zoo juist hebben blootgegeven. Vlak achter het tweede echelon volgt het derde 1215 bws., beschermd door 2025 jagers. Dit is de hoofd-golf, die is de voorgaande actie goed verloopen het object vrijwel straffeloos aanvalt. Er zijn uiteraard varianten op deze aanvalswijze zij komen echter alle op hetzelfde neer. (Zoo schildert het in hetzelfde tijdschrift behandelde, uit dezelfde bron stammende artikel Power-dive bombers het volgende verloop 5 vlgn., w.o. 2 dbws., naderen op een hoogte, ongeveer gelijk aan de max. dracht van de ld.bij. Zoodra zij heeft gevuurd, duiken de dbws., alsof zij door het vuur zijn getroffen. De bij. zal zich dan in 9 van de 10 gevallen blijven richten tegen de hoogvliegende toestellen en te laat bemerken, wie de eigenlijke vijand is.) Wat moet de verdediger hier tegenover doen In de eerste plaats een mogelijke 5de colonne (lichtsignalen uitschakelen. Dan door vk. z.v.m. omtrent 's vijands voornemens uitvorschen (de resultaten meedeelen, t/m de bij.cdtn.) en schipbreuk doen lijden door bombardement van zijn vlieg velden en inzet van jagers. (Goed geregelde samenwerking ld.art.gv.vlgn. is van groot belang De ld.art. zelve dient de volgende maatregelen te nemen. De tweede echelons (zie boven) goed in de gaten houden. Zorgen voor vuursteun over en weer, hetgeen eenige concentratie vereischt. Daarbij is schaaksgewijze opstelling de beste. Afstanden en tusschenruimten zullen deels afhangen van de belangrijkheid van het object. Zij mogen overigens niet kleiner zijn dan 10001500, resp. 500 m. Voorts erop rekenen, dat de vij. rook en/of nevel zal gebruiken (verlichte baken e.d.). Van groot belang zijn verder een goede maskeering en bouw van de opstellingenrichtinstrumenten z.v.m. den grond in, de bij.cop. z.v.m. van de stukken verwijderd. Tenslotte dienen de bijn. zoo mogelijk eiken dag een andere stelling te betrekken (stellingverandering bij nacht) en zeker na eiken raid. Schrijver besluit, dat ook een ld.bij., welke door een bom wordt getroffen, het vuren niet mag staken. Alles moet ondergeschikt zijn aan de uitvoering van de taak bestrijding van 's vijands lstrkrn. Slechts in geval van uiterste noodzaak, bijv. wanneer zware verliezen worden geleden, mag de bij.cdt. gelasten, dekking te zoeken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 76