1144 111 Cooperation of antiaircraft artillery with pursuit aviation (C.G.S.S. Juni '41 Krasnaja Zvjezda) zegt de schrijver dat de grondslag voor de ver- eischte nauwe samenwerking tusschen ld.art. en jvlgn. is, verdeeling van i' lucht/uim naar terrein of hoogte. De keuze wordt bepaald door factoren als de afmetingen van het object en zijn afstand tot de vij. luchtbases, de hoeveelheid voor de vdd. van het object of de troepen beschikbare middelen, de doeltreffendheid van het te onderhouden verband, den graad van geoefend heid van de ld.art. De slotsom is dat, hoe men de verdeeling ook kiest, aan jagers, welke een vij. toestel achtervolgen, als regel moet worden toegestaan, de zone van het art.vuur binnen te komen, m.a.w. aan een goede samenwerking dient tevens ten grondslag te liggen de mogelijkheid van gezamenlijk optreden binnen de art.-zone. Dit is tevens noodzakelijk voor het geval de vij. erin slaagt, den verdediger te verrassen. N.o.m. volgt hieruit, dat de graad van geoefendheid van de ld.art. steeds groot moet zijn, zoowel wat betreft de bediening van dit wapen als t.a.v. gezamenlijk optreden in een bepaalde ruimte en dat juist het laatste den grondslag voor een samenwerking vormt. Zou zij ontbreken en zouden eigen jagers dus a.h.w. moeten afdraaien bij het bereiken van een denkbeeldige grens hetgeen in de practijk om voor de hand liggende redenen niet altijd mogelijk zal zijn dan is er toch geen samen-, doch neven-werking. Blijkens Enter the barrage balloon (kol. Arthur in C.A.J. '41/IV) heeft de sperballon zijn intrede gedaan in het Am. leger. De hoogste eenheid is het bataljon, bestaand uit een staf, een staf-bij. en 3 ballon-bijn., met een totale sterkte van voorloopig 54 offn. en 1200 man. De bataljons behooren tot het Coast Artillery Corps en zullen de nummers 301 en hooger dragen. Voor den lezer van Het gebruik en de organisatie van sperballon-verbanden door kap. Schotborg gepubliceerd in I.M.T. 1940 nr. 9 en 10, brengt het artikel zeker geen nieuws. De na bedoelde publicatie over het nut van sperballons in de dagbladen gevoerde pennestrijd, waarin zeer pessimistische geluiden te beluisteren vielen, geeft echter aanleiding, kol. Arthurs opmerkingen te vermelden t.a.v. van overeenkomstige geluiden elders. Het criterium, aldus S., is niet het aantal neergehaalde vlgn., doch de mate waarin de ballons den' vijand dwingen, een bepaald gebied te mijden. Men kan tegenwerpen, dat de London Balloon Barrage toch niet de verwoestingen in de wereldstad heeft kunnen verhinderen. Maar de sperballon eigent zich ook het best voor de verdediging van kleine objecten. En nu is het opvallend, dat afgaand op berichten in Londensche bladen, verschillende zeer belangrijke, vitale objecten in deze stad tijdens al de zware bombardementen niet zijn beschadigd. C.A.J. drukte de zeer gedetailleerde, op uit het buitenland ontvangen gegevens berustende, voorloopige organisatie van het bat. afwij geven haar in gecomprimeerden vorm ter vergelijking met die, welke kap. Schotborgh ontwierp. Niet onvermeld mag blijven, dat het bedienend personeel van de sper ballon-verbanden in Engeland volgens officieele mededeeling over de radio voor het grootste deel is vervangen door een iets hooger aantal vrouwen. (Het onderhoud geschiedde van den beginne of door vrouwelijk personeel.) Dit was mogelijk doordat lichaamskracht door verbeteringen aan het ma terieel niet meer zoo'n groote rol speelt. Luchttroepen. Division in heaven van luit.kol, Donovan en Iluit. Gleason in C.G.S.S. Juni '41 heeft vnl. betrekking op het stafwerk, verbonden aan het gebruik van luchttroepen. De schrijvers onderscheiden tweeërlei optredengeheel zelfstandig, ter vernieling van vitale objecten ver in het achterland (Britten op Calabrië), of in samenhang met een actie op den grond ten einde 's vijands stellingen in den rug aan te vallen, zijn reserves te binden enz. (Duitschers in Neder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 77