1146 land)(Door „Kreta" is deze classificatie reeds achterhaald voorlcopig schijnt het nu juister, te spreken van acties met beperkt doel en inzet met wijde strekking, al dan niet in verband met een aanval op den grond). De inzet van luchttroepen eischt een zeer nauwkeurige voorbereiding. Dit is factor nr. 1 Als nr. 2 geldt, dat bij de huidige (Am. opvatting, de lucht- divisie geen organieke, maar een taak-eenheid is, m.a.w. een bestaande een heid, welke wordt aangepast aan haar taak door haar samenstelling te wij zigen, aan te passen aan het gebruik. (In vele opzichten dus te vergelijken met gemotoriseerden inzet van niet-gemotoriseerde troepen.) De derde factor, welke voortvloeit uit den tweeden, is dat elke stafofficier in staat moet zijn, v.z.v. het betreft zijn specialen werkkring ook den inzet van de betrokken troepeneenheid door de lucht te regelen. Wat dit betreft wijdt het artikel in de eerste plaats beschouwingen aan G-2, het kantoor inlichtingen. Volgens de schrijvers verwijt men dit kantoor vaak, dat het zijn werkzaamheden als regel eerst heeft voltooid wanneer de slag, de strijd, het gevecht voorbij is. Bij den inzet van luchttroepen zal dat anders zijn. Zeker in het aangenomen geval. Maar daarin is ook een maand tijd van voorbereiding gelaten. (Zal steeds zooveel tijd beschikbaar zijn of mag worden aangenomen, dat een aanval door de lucht achterwege zal blij ven wanneer niet voldoende gelegenheid wordt geschonken voor het ver zamelen van gegevens G-3, het kantoor operatiën, begint met aan de hand van de oorlogsorga- nisatietabellen voor elk onderdeel in staten neer te leggen, wie en wat er wel of niet mede gaat. (Moet daarmede worden gewacht tot de inzet door de lucht is gelast Het bespaart een hoop werk-in-oorlogstijd, wanneer men deze zaak reeds in tijd van vrede regelt, misschien met enkele varian ten, afhankelijk van de wapens en uitrusting, het personeel en de onder - deelen, die in bepaalde gevallen mede zullen gaan. Men kan dan, wanneer het zoover is, eenvoudig zeggen inzet volgens Staat A of B enz.) Hiervan uitgaand stelt G-4, de Supply officier, de beladingsschema's en op grond daarvan een becijfering van het benoodigde aantal toestellen op. (Hoewel e.e.a. voor elk geval uiteraard afhankelijk is van het type vliegtuig, waarvan in dat geval zal worden gebruik gemaakt, is toch ook in dit opzicht wel heel wat voorbereiding mogelijk.) Aan de hand van de door G-4 becijferde gegevens stelt G-3 dan de ver- voerstabel op. Dan volgen de regeling voor de verplaatsing van de troepen naar de inlaadplaatsen en van de begeleiding en dekking van de actie. G-4 dient tenslotte nog rekening te houden met een verpleging door de lucht en in overleg met G-3 met een mogelijke evacuatie. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat de inzet door de lucht van grond troepen heel wat voorbereiding vereischt. Kan een deel daarvan n.o.m. zeer zeker te voren worden verricht, anderzijds zijn wij van meening dat wanneer, zooals de schrijvers als normaal aannemen, geen luchtvaart-officieren be schikbaar zullen zijn om daarin bij te staan, verschillende zaken, zooals het vervoer, de begeleiding en de bescherming van de landing, niet behoorlijk zijn te regelen. Het artikel bevat voorbeelden van de op te stellen hiervoor omschreven staten enz. Hieronder volgt het hoofd van de vervoerstabel. 1 .2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Nr. v/h trans port Cdt. Te ver voeren door Aantal vlieg tuigen Plaats van ver trek Te ver voeren troe pen Begin in laden Ver trek Be stem ming Aan komst Toe lich tingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 79