1150 Het gebruik van luchtmacht en tanks. Het gebruik van de luchtmacht als artillerie is de tweede factor in hun oorlogstaktiek het gebruik van een massa-aanval van tanks is hun derde factor. Met hun vliegtuigen isoleeren ze het slagveld dat ze uitgekozen heb ben, snijden de verdedigende machten van hulptroepen af, leggen den ver dedigenden kanonnen het zwijgen op en laten een spervuur van bommen vallen precies voor de voorste tanks, die in en door de verdedigende linies breken. Deze tanks worden niet zoo gebruikt als de Franschen deden, n.l. als een „neutraliseerend wapen". Ze worden niet gebruikt om de vijandelijke machine-geweren, anti-tank-kanonnen en veldbatterijen te neutraliseeren (d.w.z. te vernielen of tot zwijgen te brengen). Ze worden als „een ma noeuvreerend leger" gebruiktze hebben tot doel om niet alleen in de ge vechtszone hun werk te verrichten, maar ook om een doorgang door die zone te maken voor de gemotoriseerde infanterie en evenzoo voor het veld en middelmatig-zware geschut, dat op wielen of tractors vervoerd wordt, zoodat het op gelijken pas met deze infanterie kan blijven en overal kan gaan, waar deze gaat. De Duitsche artillerie is gedecentraliseerd. Dit wapen gaat niet in groote massa's te werk zooals in den vorigen oorlog massa's, die de wegen blokkeeren en die een prachtig doelwit vormen voor vliegtuigbommen. Kleine eenheden artillerie zijn aan elk regiment van de infanterie toege voegd, aan ieder tank-regiment en aan de gemotoriseerde eenheden. De vliegtuigen nemen een gedeelte van het werk van de artillerie over, maar niet alles zij nemen de karweitjes op zich, die op langere afstanden liggen dan de artillerie kan bereiken en vallen niet alleen de verdedigende linies aan, maar ook hun verbindingen en de reserves die er achter liggen. De vliegtuigen doen het werk dat de artillerie niet vlug genoeg kan doen, omdat zij niet zoo vlug als de tanks in stelling kan komen en van stelling kan veranderen. Maar de artillerie heeft nog steeds de taak om een langdurigen weerstand te breken, en zoo vlug mogelijk op te trekken met of achter de eenheden die zich door de verdedigende linies heenslaan. Met hun gebruik van tanks hebben de Duitschers de Fransche theorie onderste boven gegooid. De Fransche theorie was, dat de tanks de drie mijlen per uur marcheerende infanterie-soldaat zou helpen bij het opruk ken. De Duitschers gebruiken de gemotoriseerde, 30 mijl per uur rijdende infanterie-manschappen om hun tanks voorwaarts te helpen, indien dit noo- dig is. Wanneer hun tanks de een of andere barricade bereiken, waarmede ze niet gauw genoeg af kunnen handelen, zooals een kanaal- of een rivier stelling of een goed geconstrueerd anti-tank-kanaal, dan roepen zij de hen begeleidende gemotoriseerde infanterie- en genietroepen op om deze linie te passeeren, of het anti-tank-kanaal op te blazen dan wel er een brug over heen te slaan. Ze roepen ook de duikbommenwerpers op, die aan hen toege voegd zijn, en die er zich op toeleggen om de verdedigers tot op een halve mijl afstand van het obstakel te vernietigen. Motorisatie, èn dit nieuwe gebruik van vliegtuigen en tanks, vormen de kern van de Blitz-taktiek. Er zijn nog andere dingen het gebruik van de radio om de vlug optrekkende eenheden met elkaar in verbinding te hou den, korte boodschappen, niet in code, die misschien inlichtingen aan den vijand verschaffen, maar die betrekking hebben op zulke vlug veranderende situaties, dat de tegenpartij toch geen tijd heeft om van deze inlichtingen gebruik te maken. Voorts het gebruik van parachutisten en troepen die uit de lucht landen om de achterhoede van de verdedigers te desorganiseeren, en het gebruik van rookwolken op groote schaal. De rook wordt over het algemeen niet gebruikt om de bewegingen van de Duitschers zelf te verbergen en te dekken, doch zij wordt over de ver dedigers uitgespreid op zóó'n manier dat deze hun doel niet meer kunnen zien. Maar hoewel deze en andere factoren van groot belang zijn, zijn toch het allerbelangrijkst van de Duitsche aanvallen de speerpunt van tanks, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 83