1154 Maar indien ze er inderdaad in slagen om er zoo vlug mogelijk door heen te komen, dan moet de gemotoriseerde infanterie, die ze volgt afstappen en gewone, ouderwetsche, langzame aanvallen op elk eilandje doen voordat ze naar het volgende er achter kunnen optrekken. En zelfs indien een gedeelte van deze gemotoriseerde infanterie er in slaagt er door heen te komen, met hun auto's en onder dekking van rookgordijnen of omdat een bepaald aan tal weerstandseilandjes uit den weg geruimd zijn, dan is het verdedigings web nog elastisch genoeg om zich weer te sluiten en om de opvolgende ge wone infanterie tegen te houden of hun snelheid tot de traagheid van het offensief in den vorigen oorlog terug te brengen. Het is elastisch, omdat plaatselijke tegenaanvallen georganiseerd kunnen worden door gedeelten van de garnizoenen van de grootere weerstandseilandjes. Plaatselijke tegenaan vallen door ongepantserde infanterie tegen gepantserde tanks, zooals noodig zijn in eenige poging om een normale linie te herstellen, hebben overdag geen succes. De vijandelijke tanks krijgen onze infanterie waar ze haar hebben willen. Maar zulke plaatselijke tegenaanvallen tegen de vijandelijke ongepantserde strijdmachten zijn waardevol. De tijd van een tegenaanval tegen vijandelijke tanks is 's nachts, wanneer groepen van deze machines stil moeten houden. Indien we kunnen voorkomen dat de vijandelijke infanterie naar voren dringt om ze te beschermen dan zijn deze machines heel kwetsbaar voor een nachtelijken aanval. Onze tegenaanval. Onze strategische tegenaanval behoort niet den vorm aan te nemen van het inzetten van het kleine aantal tanks dat wij hebben tegen hun massale tankformaties. Wij behooren evenals zij te doen het zwakste en niet het sterkste punt van den vijand aan te vallen. We behooren onze gepantserde machines en onze snel optrekkende infanterie te gebruiken om door de ongepantserde vijandelijke troepen heen te snijden, en onze „tegen-blitz" moet door hun kanonnen vuur heen zwaaien om de Duitsche bevoorradings- dienst in zijn drukste en meest kwetsbare punt aan te grijpen. Insgelijks behoorden we slechts enkele van onze vliegtuigen te gebruiken in een poging om den vijand de superioriteit in de lucht boven het slagveld dat hij heeft uitgekozen, te ontnemen. En we behoorden weer een ander gedeelte van onze luchtmacht te gebruiken om voor onzen tegen-blitz een passage te openen naar de vijandelijke vliegvelden, en hun luchtmacht in de meest nabije bron uit te roeien. Met een vuuraanval en een vlug optrekkende beweging moet op twee manieren worden omgesprongen ten eerste, ze van hun sterkte te ontdoen door ze in hun snelheid tegen te gaan, en ten tweede, een tegenaanval met vuren en optrekkende beweging te openen. We hebben hier het voordeel, dat we achter onze geregelde troepen mannen zooals de Home Guards in Enge land kunnen hebben of de Volkslegers, die eens op zullen trekken om het Continent uit den greep van het Fascisme te bevrijden. Onze tegenstanders worden niet op een dergelijke manier door hun verdedigende zones gesteund. Urgente hervormingen. Hoe kunnen we een leger africhten om onze web-verdediging uit te voe ren Dan zijn er twee dingen noodzakelijk. Eén ding is dat we openlijk toegeven dat onze oude methoden van oorlogvoeren een hopeloos fiasco zijn. Het Engelsche leger wordt tegenwoordig veel goede en nuttige dingen ge leerd, maar deze worden bijna weer teniet gedaan door de uitgedroogde en stinkende geraamten van dingen die vroeger werden onderwezen en die men nooit heeft tegengesproken. Ik heb meegemaakt dat een troepeneenheid in drie dagen tijds eerst de modernste methoden van luchtafweer-geweervuur vanuit een dekking geleerd werd, en toen vervolgens hoe in een open veld (wat fataal is) te staan (wat nog erger is) en dan maar zoo'n beetje met hun geweren te zwaaien om zooveel graden voor een vliegtuig uit te vuren, onverschillig in welken hoek dit vliegtuig aankwam (wat dus niet het minste nut heeft)

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 87