2. MONUMENTENSERIE. VERZOEK AAN DE LEZERS. Het monument te Kolenedale is het 35ste in deze serie, terwijl 7 andere nog op opname wachten. Van de reeds afgedrukte beschrijvingen zijn 33 bewerkt naar gegevens, in eenige gevallen later op verzoek van de redactie aan gevuld, welke de verschillende territoriale commandanten enkele jaren geleden hebben verzameld voor de samenstelling van de Algemeene Order 1939 nr. 1. Voorts is één beschrijving daarna door den betrokken commandant rechtstreeks toegezonden, terwijl tenslotte de gegevens omtrent een ander monument door den territoriaal commandant zijn verstrekt nadat van het bestaan van het eveneens tevoren niet vermelde gedenkteeken was gebleken uit een artikel in een plaatselijk blad. Aan allen, die direct of indirect hebben medegewerkt aan de vervollediging van de Monu mentenserie moge hier een woord van dank worden gebracht. De ervaring, opgedaan t.a.v. de laatstbedoelde twee monumen ten doet de vraag rijzen, of er niet nog meer bestaan, waaromtrent nimmer gegevens zijn verstrekt, wellicht omdat er niet of nauwe lijks sprake was van een monument, hetzij uit anderen hoofde. Moge eerstgenoemde reden destijds hebben geteld omdat toen sprake was van het verstrekken van gegevens omtrent monumen ten, voor onze reeks, hoewel daarnaar Monumentenserie genoemd, mag zij niet gelden. Deze serie beoogt toch, waar noodig grootere bekendheid te geven, niet aan de meer of minder fraaie gedenk- teekens doch aan de daden van hen, die in den strijd het hoogste gaven. Het „Eert Uw dooden" gold en geldt nog steeds, niet in het minst voor de weermacht. Het is daarom de bedoeling, deze serie na het afdrukken van de nog resteerende beschrijvingen, wellicht onder anderen naam (voor suggesties houden wij ons aanbevolen) voort te zetten. Daar toe is echter de medewerking van de lezers, vooral in de buiten gewesten, noodig. Op hen doen wij derhalve een beroep, over tuigd dat dit niet vergeefsch zal zijn, gegevens in te zenden (z.m. met foto, waarvan de kosten zullen worden vergoed) van andere dan de hierna vermelde monumenten of van graven van hen, die in krijgsbedrijven zijn gevallen. Redacteur. 1075

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 8