RUSSISCHE STRATEGISCHE OPVATTINGEN. Onderstaande beschouwing over De strategie van het Roode leger is ontleend aan de Indië Bode. 1158 komen, te komen tot nieuwe oorlogsmethoden, waartoe de nazi's, door hun opvattingen en organisatie, nooit in staat zullen zijn om deze te begrijpen of na te volgen. Russische woordvoerders hebben herhaaldelijk den nadruk gelegd op het feit, dat door het verloren gaan van grondgebied de vastberadenheid der Sovjet-Russische troepen om den strijd voort te zetten, totdat de overwinning zal zijn behaald, niet zal verslappen. Er zijn zeer zeker geen teekenen, dat het moreel der Russen is aangetast door het falen om den vijand buiten de Oekraïne te houden, lezen wij in de „Straits Times". De wereld heeft vele malen moeten vernemen, dat het doel van de Rus sische legerleiding niet is het verdedigen van stellingen, welke niet van vitaal belang zijn, ten koste van een enormen prijs, doch dat de Duitsche legers moeten worden vernietigd. Het hoofdmotief van de Russische propa ganda is, dat de vijand moet worden vernietigd en dat het feit dat indien de noodzakelijkheid dit met zich brengt, honderden, ja zelfs duizenden mijlen grondgebied tijdelijk prijs moeten worden gegeven, op den duur weinig zal uitmaken. Wij weten, dat er neiging bestaat dergelijke verklaringen te vergelijken met het aanbrengen van een suikerlaagje om een bittere pil. Deze vorm van strategie is echter niet zoo maar haastig beraamd, als een verontschuldiging voor het terugtrekken der Russische legers. In de be palingen voor den dienst te velde van het Roode Leger, welke in 1936 werden gemaakt, komt de volgende passage voor„De militaire operaties van het Rooge Leger zullen erop gericht zijn, den vijand te vernietigen. Het fundamen- teele doel der Sovjet-Unie in eenigen oorlog, welke ons wordt opgedrongen, is het behalen van een algeheele overwinning en het omverwerpen van den vijandDe vijand moet in al zijn stellingen worden ingesloten en daar worden vernietigd". Tot zoover het door de „Straits Times" uit de bepalingen voor den dienst te velde van het Roode leger in 1936 aangehaalde. Het blad is echter in zijn aanhaling niet volledig. Er stond in deze be palingen voor den dienst te velde van het Roode leger nog iets anders te lezen en wel dit „Wanneer de Soviet-Unie in een oorlog wordt betrokken, zullen de Roode heirscharen het eerst aanvallen en het zal hun taak zijn, den vijand op zijn eigen grondgebied te verslaan. Hiermede bereiken wij tevens, dat het niet ons grondgebied, doch dat van den vijand zal zijn, dat van de verwoestingen van den krijg te lijden zal hebben. Het grondbeginsel van de Sovjet-Russische strategie moet zijn Ver nietigt den vijand op zijn eigen grond Hierbij sluit hetgeen wijlen maarschalk Tsjoekatsjewski, den tijdens de groote zuivering in eind 1937 begin 1938 door Stalin „gelikwideerden" opperbevelhebber van de Russische legers in Europeesch-Rusland, placht te verklaren, wonderwel aan. Maarschalk Tsjoekatsjewki toch verklaarde steeds „Winnen of verliezen is voor ons geen probleem meer. Wij hebben landstrijdmachten opgebouwd, sterk genoeg om tegelijkertijd offensieven te ontketenen aan onze Westelijke en Oostelijke grenzen. Onze eenige bezorgdheid is, hoe wij onze schade op eigen gebied zoo gering mogelijk kunnen houden." Dit klinkt dus wel eenigszins anders, dan hetgeen in het voorgaande door de „Straits Times" werd aangehaald. Het prijs geven van honderden, ja zelfs van duizenden mijlen grondgebied door de Roode legers, stond heelemaal niet in het programma, integendeel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 91