1159 Dit doet niets af aan den verbeten en schitterenden tegenstand, welke dooi de Russen aan de invallende Nazi-horden werd en wordt geboden, doch wil men een waarheidsgetrouw overzicht van de situatie krijgen, dan dient dit toch niet onvermeld gelaten te worden. Het heeft geen nut, te trachten onvermijdelijke terugtochten te bemantelen met de opmerking, dat men hiermede in 1936 reeds rekening zou hebben gehouden en te dien einde bepalingen uit den dienst te velde van het Roode leger onvolledig aan te halen. Laten wij nu weer het woord aan de „Straits Times". Dit blad vervolgt dan met te schrijven „De Russische strategen hebben steeds een campagne voor een strijd over een groot front moeten voorbereiden over dit onderwerp komt in de be palingen van den dienst te velde van het Russische legér een passage voor, welke in het licht der hedendaagsche gebeurtenissen van zeer veel be- teekenis is. Deze passage luidt„Het is onmogelijk op alle plaatsen even sterk te zijn. Ten einde succes te garandeeren, moeten troepen en materieel zich op een zoodanige wijze verspreiden, dat op de beslissende plaatsen een overmacht wordt verkregen. In sectoren, welke niet direct van het uiterste belang zijn, moeten voldoende troepen zijn gestationneerd, om den vijand tegen te houden. Slechts een beslissend offensief op beslissende punten, gevolgd door een onmeedoogende achtervolging, kan leiden tot de algeheele vernietiging der vijandelijke troepen en hulpbronnenDe vijand moet in den aanval volkomen worden ingesloten en vernietigd." In een boek, dat ongeveer een jaar voor het uitbreken van den oorlog door een student van internationale militaire zaken, onder het pseudoniem „Max Werner" werd geschreven1), leest men over de militaire macht der Sovjets het een en ander. Slechts enkele lezers zullen indertijd geneigd zijn geweest dit als ernst op te vatten. Hij beschreef het Russische leger als een leger van „enorme stootkracht". Van de Sovjet-Russische artillerie zeide hij dat „deze aan de hoogste eischen voldoet" omtrent de mechanisatie van het Russische leger schreef deze „Max Werner", dat die in een ver gevor derd stadium verkeerde. De gebeurtenissen hebben uitgewezen, dat „Max Werner" veel wijzer was dan zijn critici. Hij vestigde de aandacht op het feit, dat de Sovjet-Russische strategen weigerden, een plotselingen verrassings-overval in beschouwing te nemen. „De droom, een bliksemsnel besluit in den oorlog te verkrijgen, neemt in de Sovjet-Russische strategie geen plaats in." De Russische militaire leiders maakten een duidelijk verschil tusschen het strategische offensief en een verrassings-aanval. Zij weigeren te doen, wat de Nazi's doen, namelijk alles op alles zetten om een snelle beslissing te behalen. Hun strategie is er één van vele phasen en zij gelooven niet in wonderen, zelfs niet in het meest vernuftige plan. Integendeel, de Russische strategen houden rekening met de mogelijkheid van een langdurigen en vastberaden tegenstand van den vijand. De Russische militaire expert Isserson, schreef in 1932 „Tegenstand heeft een neiging toe te nemen en bereikt zijn hoogtepunt van het strategische zenith, wanneer de aanvaller zijn doel nadert en gedwongen is alles op zijn offensief te zettenHet verzwakken van een offensief is gewoonlijk eerder toe te schrijven aan de toenemende kracht van de verdediging, dan aan uitputting van den aanvaller. Het grootste verbruik aan energie en het naderen van een crisis moeten aan het eind worden verwacht. Het genie en de vastberadenheid van de leiding komen tot uiting door het voorzien van dit beslissende moment en door hieraan het hoofd te bieden met een nieuwe golf operatieve krachtsinspanningen en met het inzetten In I.M.T. 1940 nr. 7 besproken op blz. 687 e.v. Red. I.M.T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 92