SABOTAGE. In het Septembernummer, van American schreef J. Edgar Hoo ver, Hoofd van het Federal Bureau of Investigation (F.B.I.) een artikel War begins as home, waaraan het onderstaande is ontleend. 1160 van alle troepen en van al het materieel, welke benoodigd zijn voor het succesvolle beëindigen van de operaties." Er schuilt in dezen stelregel een ernstige waarschuwing tegen alle slecht- overwogen offensieven en tevens een mogelijke uitleg voor de mindere hevig heid in de Russische tegenaanvallen van den laatsten tijd in den centralen sector van het front. Een korte rustpooze behoeft er nog niet op te wijzen, dat het offensief is prijs gegeven, doch zij moet worden beschouwd als een uiting van vastbeslotenheid om het belangrijke beginsel in de Russische strategie hoog te houden, dat het offensief ter dege voorbereid moet zijn, met inbegrip van de organisatie van een afdoende meerderheid over den vijand, welke gedurende het geheele verloop van den slag moet worden gehandhaafd. Alle handboeken wijzen duidelijk uit, dat de Russische strategie zich niet bepaalt tot een analyse van den strijd, doch de geheele periode van den oorlog omvat. Het krijgsplan is niet anders dan een tijdelijke situatie, welke ontstaat gedurende het beleid van den oorlog als een geheel. De handeling van den oorlog maakt deel uit van den geleidelijken groei van de economische en strategische inspanning. Mankracht en economische hulpbronnen worden aangewend in de voortzetting van den krijg. Het resultaat hiervan is, dat reeds lang geleden permanente mobilisatie en strategische reserves een middelpunt vormden van de Russische opvatting van strategie. Een beslissende Russische overwinning in Galicië in 1914 zou hetzelfde resultaat gehad kunnen hebben als de campagne in 1918 van Franchet d'Esperey, welke campagne het front der Centraal-Europeesche machten van het Oosten „oprolde". De leiding van het Russische leger in 1914 faalde echter volkomen. Het leger was, zoowel wat materieel als wat de strategische leiding betreft, niet in de gelegenheid een groot gevecht te ontwikkelen aan het front van Galicië in een dergelijke operatie, welke was ontworpen om den vijand door een groote omtrekkende beweging te verpletteren en te doorbreken. Thans is de legerleiding in Rusland echter geheel anders. Deze leiding heeft reeds getoond, schitterend en moedig te zijn en de militaire en technische reserves van Rusland zijn veel grooter dan die van 27 jaar geleden. De Russische strategie heeft de oude antithesen van offensieve en defen sieve wapenen tusschen offensieve en defensieve krijgskunde prijs gegeven. Het oude principe van generaal Clausewitz, dat doeltreffende verdediging niets anders is dan de voorbereiding van een geslaagd offensief, is weer opgerakeld. Ter voorbereiding van deze uitbarsting (van sabotage) heeft een van de totalitaire staten een verwonderlijk complete lijst van Amerikaansche indus trieën samengesteld, in sommige opzichten met meer details dan ze in ons eigen land kunnen worden gevonden. Het bestaan van deze lijst ontdekte de F.B.I., toen een voornaam buitenlandsch industrieel blufte, dat hij uit stekende inlichtingen kon krijgen over onze industrieele- en handelsactiviteit en binnen 24 uur een volledig verslag over bijna elke fabriek. Ten bewijze noemde hij den naam van een fabriek, die oorlogsmaterieel vervaardigt. Den volgenden dag toonde hij een dossier, dat niet alleen een uitgebreid overzicht van de zaken der fabriek bevatte, doch tevens alle werknemers stuk voor stuk opnoemde en classificeerde naar politiek, ras en godsdienst, opsomde wat ieder in het verleden had gedaan, wat hij thans deed en waarvoor hij in de toekomst zou kunnen worden gebruikt. Achter iederen naam waren aanteekeningen geplaatst betreffende zijn loyaliteit

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 93