1161 en internationale sympathieën. Een later volgend onderzoek toonde aan, dat de inlichtingen vollediger waren dan die van de eigen kantoren der fabriek. Alleen al het bestaan van zulk een opgave in een vreemd land bewijst het bestaan van een enorm uitgebreide ondergrondsche methode om inlich tingen te verkrijgen een zoo uiterst nauwkeurig systeem sluit een potentieele bedreiging in en een bereidheid om toe te slaan wanneer en waar de gele genheid gunstig is. Het is nu mogelijk het ware verhaal te vertellen, dat schuilde achter de koppen in de nieuwsbladen in Mei. „Troepen snellen naar vliegtuigfabrieken „Soldaten bewaken munitiefabrieken De berichten waren juist. Zij veroorzaakten veel speculatieve beschou wingen. Drie weken te voren bereikten opzienbarende inlichtingen het F.B.I., dat georganiseerde saboteurs een massa-aanval op vitale defensie bedrijven hadden beraamd, uit te voeren gedurende het lange Decoration Day-weekeinde. Twee algemeene richtlijnen moesten worden gevolgd. Ten eerste Bepaalde personen moesten zich binnen de fabrieken bevinden om, gebruik makend van de afwezigheid van vele employe's, de productie zonder bloedvergieten stop te zetten. Wanneer dit plan mocht falen, moesten saboteurs in particuliere vliegtuigen de fabrieken door bombardementen vernielen. Vliegtuig- en munitiefabrieken zouden de voornaamste doelen zijn. Den 27en Mei, drie dagen voor de vacantie, bevestigde de F.B.I. de berichten uit vreemde bron. De informatie werd onmiddellijk doorgegeven aan alle hoofdkantoren, aan militaire en marine inlichtingendiensten, aan het Treasury Departement, aan plaatselijke ordebewakers en aan de fabrieken, die voor vernietiging stonden aangeteekend. Voorzorgsmaatregelen werden onmiddellijk genomen teneinde aan elke eventualiteit het hoofd te bieden. De nieuwsbladen kregen berichten en groote koppen waarschuwden spoedig dat Amerika's defensie-industrieën met staal waren ommuurd. En er gebeurde niets Hier hebben nationale waakzaamheid en wijdver spreide publiciteit waarschijnlijk een rampspoedig uitbreken van sabotage verhinderd. Als we onszelf een ruw ontwaken willen besparen moeten we op onze hoede zijn als nooit te voren. De moderne oorlog beperkt zich niet tot slagvelden alleen hij wordt even hard uitgevochten in fabrieken, boerderijen, in scholen en zelfs in huisgezinnen. In dezen oorlog zijn de spion en de saboteur, die hand in hand werken, van even veel belang voor de legers als de generaals zelve. Daarom moet een natie, die door oorlog bedreigd wordt, even beducht zijn voor saboteurs en agenten van den vijand als voor vijandelijke raiders. En daarom moeten wij èn als natie èn als individuen steeds waakzaam zijn. De onthulling van enkele sabotage-methoden legt den nadruk op de nood zakelijkheid van voorzorgsmaatregelen en voorzichtigheid. De methoden zullen onderling verschillen, doch in het algemeen zullen ze liggen op vier groote gebieden, n.l. brandstichting, ontploffing, mechanische storingen en arbeids-ontwrichting. Branden zijn het meest in tel, omdat zij drie doelen tegelijk bereiken zij vernietigen fabrieken, zij wisschen meestal de aanwijzingen uit, waardoor de brandstichter zou kunnen worden ontdekt, en zij werken demoraliseerend. Aldus worden we gesteld tegenover een heele nieuwe lijst van middelen om branden te stichten. Het meest duivelsche tot nu toe bekende middel lijkt een gewone papieren enveloppe, welke iedere bezoeker zonder opzien in een prullenmand of vuilnis bak kan werpen. Deze enveloppe bestaat uit twee deelen met zekere che mische stoffen in elk deelkomen deze stoffen bij elkaar, dan ontstaat brand. Een ander middel vormen kleine metalen hulzen, gevuld met spring- en licht-ontvlambare stoffen. Van gewoon gegalvaniseerd metaal gemaakt, kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 94