1163 geval de klassestrijd een vlugge vernieling van spoorwegen noodig maakt, de volgende instructies". Dan behandelen zij verschillende manieren om rijtuigen en machines onklaar te maken, het uitbranden van de ketels der locomotieven, het blokkeeren en vernielen van stukken spoorbaan en zelfs „het beschadigen van de ondergrondsche sterkstroomkabels". De sabotage van arbeid kan zelfs nog directer en doodelijker zijn. In September 1939 behandelde een Duitsch militair tijdschrift de mogelijkheden van onrust zaaien onder de burgerbevolking. Een vroeger Duitsch ambtenaar van den gezondheidsdienst werd aangehaald, die zou hebben gezegd „Hoe gek het ook moge klinken, toch heeft Hitier geëxperimenteerd met dit soort oorlogvoering". Er werd gezegd, dat ziekten zooals „tularemia"1) waartegen geen middel bekend is, verspreid konden worden door ingevroren ongedierte uit vliegmachine te laten vallen. Een andere methode zou zijn het besmetten van voedsel. Eén zoo'n geval is al aan het licht gekomen. Suiker aan boord van een groot stoomschip bleek een scheikundige stof te bevatten, die ge woonlijk wordt gebruikt om water zachter of schooner te maken de suiker werd door de officieren en bemanning gebruikt en veroorzaakte buikklachten klaarblijkelijk uitgedacht om misnoegen op te wekken en zoo het werk te beïnvloeden. In onze fabrieken kan groote zorgeloosheid even veel schade veroorzaken als sabotage. Een voorbeeld. Niet lang geleden ontdekte men in een fabriek in het oosten, die electrische spoelen voor vliegmachines maakte, dat tal van die spoelen, na beproeving in de toestellen aangebracht, bij werkdadig gebruik niet werkten. Waarom niet Een beambte van het F.B.I. ontdekte dat degene, die ze nakeek, zorgeloos een op een schroevendraaier gelijkend test-instrument gebruikte, dat hij herhaaldelijk krachtig in de spoelen duwde. Zij ondergingen dus inderdaad zijn onderzoek, doch vele werden zoo leelijk beschadigd dat zij spoedig doorbrandden wanneer zij dagelijks werden gebruikt. Bij in een fabriek in het oosten vervaardigde gelaatstukken van gasmaskers kwam het voor, dat zij doorzeefd waren met kleine gaatjes. Voor den soldaat beteekenen deze gaatjes het verschil tusschen leven en dood. Toen een F.B.I.-beambte een van de meisjes in de fabriek gadesloeg, merkte hij op dat zij onder het bevestigen van de banden een schaartje in de hand hield, waarvan de punten telkens gaatjes prikten in het rubber gelaatstuk. Dit was zuiver toeval, een gevolg van gebrek aan aandacht voor haar werk. In een vliegtuigfabriek in het westen waren de etiketten verwijderd van ongeveer 200 bakken met onderdeelen in het magazijn, hetgeen een aanzienlijk oponthoud veroorzaakte doordat de onderdeelen weer uitgezocht en de etiket ten opnieuw aangebracht moesten worden. In dit geval werd een werkman gearresteerd omdat hij had getracht, de productie te drukken. Navraag deed aan het licht komen, dat hij van Duitsche origine was en een familielid had dat uitgesproken op de hand van de Nazi's was. De werkman voerde te zijner verdediging aan, dat hij persoonlijk iets had tegen den chef van het magazijn en hem wenschte te hinderen. Tijdens het bouwen van een legerkazerne in het oosten ontdekte men dat drie draadnagels in een electrischen kabel waren gedreven. Een burger werk man werd schuldig bevonden aan deze moedwillige vernieling. Zijn veront schuldiging luidde, dat hij den aannemer niet mocht. Er zijn zeer vele andere gevallen geweest, allemaal even grof, meestal veroorzaakt door een versnellen van den arbeid, zorgeloosheid van een werkman of wrok van een employé. 1) Een bij knaagdieren voorkomende ziekte, die onder bepaalde omstan digheden op den mensch kan overgaan. (Red. I.M.T.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 96