8. DE STRIJD IN GRIEKENLAND EN OP KRETA, 6 April 1 Juni 1941. (Met een schets achterin dit nummer). GRIEKENLAND. 1122 De Geallieerde strijdkrachten in Griekenland waren begin April als volgt opgesteld. In Thracië bevonden zich slechts zwakke territoriale troepen. In de Me- taxas-lijn over de heuvels op den rechteroever van de Struma, van de zee tot het Doiran Meer, stonden 3 Grieksche divisies. Daarachter, in de lijn Katerini-Veria-Edessa-grensgebergte, lagen onder het bevel van gnl. Wilson een Grieksch legerkorps van 2 divisies en de Imperial Expeditionary Force in Greece, elders British E. F. geheeten.r) Het gros van het Grieksche leger was 50 km Albanië binnengerukt en had rechts aanleuning aan het Ochrida Meer. Aan de Joegoslavische grens van het Doiran Meer tot het Ochrida Meer, een afstand van in vogelvlucht een 225 km, van de omgeving van Edessa tot het Ochrida Meer nog altijd een 80 km, stonden onbeteekenen- de Grieksche troepen, zulks niettegenstaande Joegoslavië's houding verre van duidelijk en zijn leger nog niet geheel gemobiliseerd was. (De staatsgreep in J. kwam, zooals bekend, te laatde enkele dagen, welke tot den Duitschen inval verliepen, lieten geen tijd, de mobilisatie en verdere voorbereiding van de verdediging te voltooien.) Het operatieplan was als volgt. Thracië en Oost-Macedonië worden niet verdedigd. In de Metaxas-lijn wordt slechts vertragend opgetreden. De eigen lijke strijd zal worden gevoerd w. van de Vardar. De Britsche en Grieksche troepen vallen z.n. terug op een lijn z. van Saloniki. Men verwacht, wel tijd en gelegenheid te zullen hebben voor een ordelijken terugtocht. Thans het verloop van den strijd. 6 April. Na luchtaanvallen op steden, spoorwegen, wegen en vliegvelden en het neerlaten van parachutisten, vallen Duitsche pantsertroepen Joegoslavië en Griekenland binnen. Van Bulgarije uit rukken de volgende colonnes op tegen Griekenland 1. door de vallei van de Maritza, naar Dedeagatsj 2. over de uitloopers van het grensgebergte naar Komitine 3. door het dal van de Mesta naar Drama 4. over het plateau van Nevrokop naar Seres 5. de Struma stroomafwaarts door den Rupel-pas richting Saloniki tegen Jogoslavië 6. de Strumitza stroomopwaarts naar Strumitza x) Samenstelling en sterkte globaal 1 Britsche div. en 1 Britsche pantser brigade, te zamen 29.000 man, 1 Australische en 1 Nieuw-Zeelandsche div., te zamen 27.000 man. Van het totaal van 56.000 man zijn 9.000 in gevangen schap geraakt, 4.000 gewond of gedood en 43.000 geëvacueerd. De Duitsche troepen zouden hebben bestaan uit 3 pantserdivisies, 2 berg- divisies, de Adolf Hitler (S.S.) divisie en 1 infanterie divisie. Daarbij 2 lucht„vloten".

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 55