9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. 1129 Moderne oorlogvoering. De beschouwingen van den Zwitserschen kap. Ernst in de R.M.S. over Le combat de rencontre (behandeld in C.G.S.S. Juni '41) staan geheel onder invloed van de D. successen in Polen en W.-Europa en van de beperkte middelen van het Zw. leger in verhouding tot die van de „as". De D. rukten op onder dekking van hun luchtmacht. Zelfs Fr., dat betrek kelijk veel Id.gs. had kon daar niets aan doen. Zw. zal het geheel niet kunnen. Zoo goed als elke opmarsch zal derhalve blootstaan aan lu.avn., maar ook aan avn. van honderden vewn. Daarom zullen de Zw. den vij. geen grooter dienst doen dan door op te rukken om ergens het ontmoetings gevecht aan te gaan instede van hem af te wachten in krachtig versterkte stellingen. Dreigt hij die te doorbreken, dan moeten de eigen te hulp snellende reserves worden vooraf gegaan door ruim met p.afweerwapenen uitgeruste gemot, eenheden. Maar is een stelling eenmaal doorbroken, dan mogen de reserves niet meer vooruit zij moeten onmiddellijk halthouden en zich opstellen in niet voor vewn. toegankelijke terreindeelen. (Schrijver is hier niet geheel consequent. Wanneer er niets te doen is tegen vij. lstrkrn., zullen die het oprukken van reserves, zelfs achter een nog niet doorbroken front, ook wel weten tegen te gaan.) Zoolang de middelen van het Zw. leger beperkt blijven, moet het dus afzien van „D. tactiek", is het voeren van het ontmoetingsgevecht uitgesloten. Dit beduidt echter geenszins, dat de offensieve geest, zoo karakteristiek voor dat soort gevecht, moet worden verwaarloosd. Men moet zich niet laten beïnvloeden door de Fr. nederlaag. Zij was niet een gevolg van het falen van het beginsel van de vdd., doch van de onjuiste opvatting, dat de vdd. van versterkte stellingen minder moed en krachten vereischt dan de aanval. Actieve vdd. is en blijft de sterkste strijdwijze. Daarom moet de vdd. steeds actief worden gevoerd. Over de actieve vdd. handelen twee oorspronkelijke artikelen in C.G.S.S. Juni '41, beide van kol. Edmunds. In het eerste (Lessons from Worldwar 11) zegt de schrijver, dat de vdd. in wereldoorlog nr. 1 den naam kreeg, superieur te zijn aan den aanval in wereldoorlog nr. 2 verloor zij die reputatie echter snel en grondig. De reden hiervan ligt in het onvoldoend doorgedrongen besef van de noodzaak van den tegenaanval en de behoorlijke voorbereiding daarvan (door tijdige aanschaffing van de noodige middelen), het falen van de verschillende verdedigers in het grijpen van de door mechanisatie en motorisatie geboden mogelijkheden en de onjuiste waardeering van de rol van het vliegtuig. Aan het eerste punt wijdt schrijver in het andere artikel Anti-mechanized defence) uitgebreider aandacht. Er bestond een school, die de vdd. passie/ wilde voerenkanalisatie van den av. door natuurlijke en kunstmatige hindernissen en opvangen en terugwijzen van de dus geconcentreerde aan valsmiddelen door sterke concentraties p.afweerwapenen. De stellingen liggen dan steeds achter, aan en om hindernissen, die echter niet alleen den vijand doch ook de eigen troepen in hun bewegingsvrijheid beperken vóór en in die stellingen. De juiste opvatting is de actieve gedachteslechts zooveel passieve middelen gebruiken als noodig zijn om den av. te vertragen en te desorganiseeren en een tav. inzetten ter verdrijving, z.m. vernietiging van den aanvallenden vij. Vuur en hindernissen hebben gemech. tpn. nergens tegengehouden daarvan zijn tal van bewijzen. Echter zijn er ook reeds vele voorbeelden, dat de gemech. av. strandt op den gemech. tav. of een gecom- bineerden tav. van gemech. tpn. en tpn. te voet. Zoo dwongen bij Tobroek 15 Eng. tanks 30 zwaardere D. vewn., die de vdd.lijn hadden doorbroken, tot terugkeer. Wat den strijd in Fr. betreft moet helaas worden gezegd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 62