reld. In 1665 onder Spaansch beheer genomen, werd het in 1898 na den Spaansch-Amerikaanschen oorlog aan de V.S. overgedra gen. De overige 16 eilanden van de Marianen-groep verkocht Spanje aan Duitschland. Guam is vulkanisch, ongeveer 50 km lang en gemiddeld 10% km breed. Het n. gedeelte bestaat uit een hoogvlakte, 60 150 m hoog. Het z. deel is heuvelachtig met een maximum hoogte van 400 m. De meeste riviertjes monden uit aan de oostkust. Een groot deel van het eiland is met oerwoud bedektoverigens wor den op den vruchtbaren bodem suiker, rijst, groenten en vruch ten gekweekt. Zeevisscherij is een middel van bestaan van de oorspronkelijke bevolking, de Chamorros. Het is een goedig, mee gaand volk, met een neiging tot indolentie. Onder het Spaansche bewind liep het zielental van 55.000 terug tot 9.000. Onder het Amerikaansche bestuur, dat onveranderlijk door zeeofficieren is uitgeoefend, nam de bevolking toe van 9.000 in 1899 tot 22.000 in 1939. Een ongezocht gevolg van den verbeterden levensstan daard is, dat de Chamorros volkomen loyaal zijn. Om het geheele einland heen loopen koraalriffen, slechts op enkele plaatsen onderbroken. Op die plaatsen zijn de visschers- havens ontstaan. De voornaamste haven is Port Apra aan de westkust, een groote baai, versperd door koraalbanken en riffen. Om deze haven te gebruiken als ankerplaats voor een groote vloot, zouden belangrijke verbeteringen moeten worden aangebracht. Zoo zouden de banken en riffen in de haven moeten worden ver wijderd en er zou een ongeveer 5 km lange zeedijk moeten wor den gebouwd voor het verschaffen van een veilige ligplaats tij dens de veelvuldig voorkomende orkanen. Genoemde verbete ringen zijn echter zeer wel uitvoerbaar, terwijl het eiland door het geringe aantal landingsplaatsen en de natuurlijke gesteldheid van de oppervlakte bovendien gemakkelijk is te verdedigen. Het was alweer admiraal Mahan, die de strategische beteekenis van Guam duidelijk in het licht stelde. Een eerste klas vlootbasis op dit eiland, gevoegd bij een overmachtige vloot, zou het opslui ten van de Japansche vloot in haar thuiswateren beteekenen. Daardoor zou de potentieele steun ontvallen aan elke te Tokyo beraamde agressie in het w. en z.w. van den Pacific, van zoodanige plannen zou derhalve geen sprake meer kunnen zijn. Men bezie slechts den streeplijn-cirkel op de schetskaart. Alle Japansche bases en alle belangrijke zeewegen in evengenoemd deel van den Stillen Oceaan zouden worden beheerscht door een op Guam ge baseerde slagvloot. Waarom hebben de V.S. dit strategisch zeer belangrijke eiland niet uitgebouwd tot een basis voor de slagvloot Reeds vóór 1914 waren op papier plannen voor de versterking van Guam gereed, doch om verschillende, hier weinig ter zake doende, rede- 1) Zie inzet van de schetskaart. 1176

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 10