vooruitgeschoven vlootbasis. Tegen dit plan bestond in die jaren nog zulk een oppositie, dat het resultaat slechts was een beschei den toegewezen bedrag, bestemd om de havenwerken van Port Apra te verbeteren. Thans echter beseft de regeering van de V.S. dat langer talmen noodlottig kan worden, zoodat van Alaska in het noorden tot Samoa in het zuiden en van het Panamakanaal in het oosten tot Cavite in het westen koortsachtig wordt ge werkt aan de versterking van vloot- en luchtbases, verspreid in den Grooten Oceaan. Laten wij hopen, dat het besluit daartoe nog tijdig is genomen JAPANSCHE STEUNPUNTEN. De oude Japansche vlootbasis tevens marine-établissement, is Yokosuka 2) op het hoofdeiland Honsiu in de nabijheid van Yo kohama. De scheepswerf werd in 1864 gevestigd, in 1868 door de regeering overgenomen en vier jaren later onder bevel van de Marine gebracht. Van de zes scheepswerven te Yokosuka zijn drie geschikt voor den bouw van slagschepende overige zijn be stemd voor lichter bovenwatermaterieel en onderzeebooten. Alle scheepstypen kunnen in deze basis worden hersteld, aangezien twee van de vijf dokken groot genoeg zijn voor slagschepen. De inrichtingen aan den wal omvatten o.m. constructiewerkplaatsen, waar alles op het gebied van de voortstuwingsorganen, zelfs voor de grootste oorlogsschepen, kan worden vervaardigd. De eerste Japansche slagkruiser en de kapitale schepen „Kawachi", „Ya- mashiro", „Mutsu" en „Amagi" werden o.m. in deze basis gebouwd, dan wel geheel voorzien van de noodige machines. In volgorde van ouderdom is Kure, nabij Hiroshima, de tweede basis. Zij dateert van 1889 en nam sinds den Japansch-Chinee- schen Oorlog (18941895) zeer in belangrijkheid toe. Er zijn zeven scheepswerven, waarvan er een of twee geschikt zijn voor den bouw van slagschepen. Van de vier dokken zijn twee groot genoeg voor kapitale schepen. In Kure werd het eerste Ja pansche gepantserde oorlogsschip gebouwd. Het was de „Tsukuba", een pantserkruiser van bijna 14.000 ton. De tewaterlating vond eind 1905 plaats. Een andere opmerkelijke prestatie van de scheeps werven te Kure was de bouw van den 700-tons jager „Katsura", welk schip binnen 5% maand na de kiellegging in dienst kon worden gesteld. Vóór 1915 werden bijna alle onderzeebooten van de Japansche marine te Kure gebouwd, terwijl van de aldaar 1) Zie de schetskaart. De gegevens omtrent de Japansche bases dateeren van eenige jaren geleden. Het is mogelijk, dat de werfcapaciteit en/of de verdedigingswerken sedert zijn uitgebreid. 2) Voor de Japansche namen is de „Engelsche" schrijfwijze gebezigd, welke tot voor kort algemeen gebruikelijk was doch in Japan thans uit puristische overwegingen ten deele is verlaten. (Ruw gesproken komt deze verandering er op neer, dat men de „afgeleide" klanken wel op dezelfde wijze uitspreekt, doch volgens de „oorspronkelijke" klanken schrijft. Vandaar dat men tegenwoordig leest Huji, Mitubisi en Niti waar vroeger Fuji, Mitsu bishi en Nichi stond.) Red. 1178

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 12