Britsche invloedssfeer in den Zuid-Pacific als met een deksel binnen bepaalde ruimten houdt, is de reeks gevormd door de Bonin- en Mandaat-eilanden. De Bonin-eilanden werden in 1543 ontdekt door den Spanjaard Villalobos en 50 jaren later opnieuw door den Japanner Ogasawara Sadayori. Sedert het begin van de 19de eeuw deden Ameri- kaansche walvischvaarders ze geregeld aan. In 1853 bezocht de bekende Commodore Perry met 2 Amerikaansche oorlogssche pen de ongastvrije eilanden. Vóór 1875 toonden de Japanners weinig belangselling voor de Bonin-groep, doch toen in dat jaar een Britsch plan, de groep de annexeeren, bekend werd, zond men er een officieel persoon heen, die in November 1875 de Bonin-eilanden uit naam van den Japanschen Keizer in bezit nam. Sedert is de naam naar den tweeden ontdekker gewijzigd in Ogasawara. De groep bestaat uit vulkanische eilanden een van de groot ste is Peel-eiland, waarop de voornaamste haven Port Lloyd ligt. Deze haven is klein, doch biedt in nautisch opzicht een goede beschutting. Aangenomen mag worden, dat een kruisersteunpunt en vliegtuigsteunpunten aanwezig zijn. Verder naar het zuiden bevindt zich in de Marianen het Japan- sche steunpunt Saipan, gelegen op 280 km n. van Guam en be halve Port Apra op laatstgenoemd eiland de eenige belangrijke haven van deze groep. Van Saipan splitst de steunpuntenreeks zich in twee takken de eene wijst in z.o. richting naar Nederlandsch-Indië en bevat de versterkte punten op Yap en in de Palao-eilanden, de andere loopt in z.w. richting over de Carolinen naar de Marshall-eilan den en wijst naar het midden van de Amerikaansche verbindings lijn Hawaii-Samoa. Tot de Carolinen behoort het steunpunt Troek of Hogolu, gele gen op de grootste groep eilanden. Zooals reeds eerder werd ver meld, behooren de Marianen, Palao, Carolinen en Marshall eilanden tot het mandaat over deze ex-Duitsche bezittingen, dat bij den Vrede van Versailles aan Japan werd toegewezen. Troek is eigenlijk een reuschtige lagune, ongeveer 65 km breed en lang, bezaaid met rotsachtige eilandjes. Het binnenwater kan door zes of meer toegangen ieder diep genoeg voor slagschepen wor den bereikt, doch het navigeeren is moeilijk. Andere steunpunten in de Carolinen-groep zijn Ponape, onge veer 800 km o. van Troek gelegen, en Kuseie. Ten slotte ligt in de Marshall-groep het versterkte eiland Jaluit. Het Japansche steunpuntennet vormt een indrukwekkend ge heel. De strategische waarde van dit schaakbord van versterkte punten in een oorlog tegen het vereenigd democratische „front" zal in een volgend artikel worden belicht, waarbij evens gelegen heid zal zijn, te wijzen op de beteekenis van de Russische vloot- en luchtbasis Wladiwostok. (Wordt vervolgd.) 1180

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 14