het intensieve gebruik, dat de Duitschers van de spoorwegen ma ken en door de plundering van spoorwegmaterieel in de bezette gebieden logenstraft op onmiskenbare wijze de beweringen van auto-maniakken, dat de spoorwegen eigenlijk hebben afgedaan en maar zoo spoedig mogelijk behooren te verdwijnen. Beide vormen van transport de belangrijkste te land bieden elk hun voor- en nadeelen. Het is dienstig, enkele der meest in het oog springende voor- en nadeelen van deze beide transportmiddelen even voor het voet licht te brengen het vervoer van eenigszins belangrijke troepen-onderdeelen kost minder voorbereiding voor de auto dan voor den trein de spoorwegen hebben een sterker gecentraliseerde organisatie en beschikken in het huidige stadium over een aanmerkelijk groo- tere technische toerusting voor de bedrijfsvoering dan de auto, waardoor een doeltreffende regeling van groote transporten als regel beter is gewaarborgd de trein heeft een aanzienlijk grootere capaciteit per eenheid dan de auto de te vervoeren onderdeelen hebben dus een belang rijk kleinere lengte autotransport is gemakkelijker te splitsen dan dat per trein het vervoer per trein is zoolang geen technische storingen op treden regelmatiger dan vervoer van groote colonnes langs den steenen weg mechanische en verkeerstechnische storingen deelen zich bij den spoorweg over veel grooteren afstand mede dan bij het weg transport het geval is, hetgeen inhoudt, dat verkeersobstakels (wegvernielingen) door de auto veel sneller en gemakkelijker kunnen worden omgaan. Hoe is het nu met de kwetsbaarheid van beide transportmidde len gesteld In het bijzonder richten wij hierbij het oog op de kwetsbaarheid voor aanvallen uit de lucht. Want indien in de mate van kwetsbaarheid t.a.v. deze beide middelen van transport groot verschil zou bestaan, dan zou de keuze als regel reeds daar door zijn bepaald. Slechts de practijk kan hierin inzicht verschaffen en die prac- tische ervaring heeft de huidige oorlog in voldoende mate opge leverd. Wij zullen ons daarom moeten wenden tot de oorlogvoe rende landen. Een belangrijk rapport over dit onderwerp is verschenen van de hand van Luitenant Kolonel L. V. Murrow van het leger der Vereenigde Staten. Van dit rapport over weg- en spoorwegverkeer in Engeland onder oorlogsomstandigheden werd een uittreksel, voorkomend in Engineering News Record Nr. 25 van 19 Juni van dit jaar, onder den titel Militaire wegenbelangen opgenomen in K.O.V. Nr. 382 (Kort Overzicht Vakliteratuur) der Nederlandsch- 1182

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 16