Indische Wegenvereeniging. Het ondervolgende is daaruit overge nomen. Luitenant-Kolonel Murrow werd naar Engeland gezonden om aldaar een studie te maken van het weg- en spoorwegverkeer in oorlogstijd, teneinde in N.-Amerika bij het opstellen van defensie plannen rekening te kunnen houden met de in Engeland opgedane oorlogsondervindingen. Het uitgebrachte rapport werd begin Juni gepubliceerd door de wegencommissie van den Senaat. De in dit rapport verkondigde stellingen zijn uiteraard van zeer groot belang. De spoorweg- en wegennetten van Engeland waren ontworpen met Londen als centrum. Door de moeilijkheden, in den weg gelegd aan de kustvaart, in het bijzonder in het gebied van Londen, wer den de bestaande transportsystemen echter ontwricht. Vóór den oorlog werd een groote hoeveelheid steenkolen van de mijnen door kustvaarders naar de voornaamste stedelijke centra vervoerd en vandaar door spoorwegen, vrachtauto's en in physieke tractie gedistribueerd. Thans is het echter noodzakelijk, een groot gedeelte van de steenkolen per spoorweg rechtstreeks van de mijnen naar de verbruikers te zenden. In het algemeen kan worden gezegd, dat de spoorwegen veel kwetsbaarder zijn voor schade en oponthoud, veroorzaakt door luchtbombardementen, dan gewone wegen. Eén kleine bom heeft in verschillende gevallen het bloksysteem van een spoorlijn ontwricht en dientengevolge vele uren opont houd in den treinenloop veroorzaakt. Zoowel aan wegen als aan spoorwegen is evenwel verrassend weinig schade door bommen aangericht. De belangrijkste schade heeft tot dusverre bestaan uit de gedeeltelijke vernieling van de eindstations in de groote steden. Een aantal spoor- en gewone brug gen heeft voltreffers gekregen, welke echter veelal weinig schade hebben aangericht. In de meeste gevallen ging de bom dwars door het brugdek heen en ontplofte dan in het algemeen eerst in het water of de modder eronder, zonder veel schade te veroorzaken. Schade aan de gewone wegen heeft gewoonlijk slechts zeer wei nig oponthoud tengevolge gehad. De bomkraters worden öf vlug gevuld óf er wordt een omlegging gemaakt. Met de straten in de steden is het een heel ander geval door het groote aantal ondergrondsche leidingen. Een voltreffer op een stadsstraat veroorzaakt veel meer schade dan de werkelijke schade aan het wegdek. Volgens de meeningen van Engelsche, Fransche en Belgische officieren met wie luit.kol. Murrow besprekingen had, zijn de transportmogelijkheden van het allergrootste belang. In Frankrijk maakte het Duitsche leger intensief gebruik van het geheele we gennet luchtverkenning heeft uitgewezen, dat er bijna geen be wegingen van vechtwagens en andere gemechaniseerde voertuigen dwars door het terrein plaats hadden. Alle vervoersdetails waren 1183

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 17