tevoren zorgvuldig uitgewerkt met het gevolg, dat er geen ver warring was achter de Duitsche linies, terwijl het transport van de Geallieerden voortdurend vastliep. Door zijn groote soepelheid en zijn geringe kwetsbaarheid voor luchtbombardementen is het verkeer langs de gewone wegen van uitermate groot belang en dientengevolge behoort aan dat verkeer de grootste aandacht te worden besteed. Autoriteiten van het Departement van Vervoer, d!ie steeds volkomen er op vertrouwd hebben, dat het spoorwegvervoer als primair moest worden beschouwd en daarom hebben medege werkt aan maatregelen ter beperking van het motorverkeer, aarzelen nu niet meer te erkenen, het thans ten zeerste te betreu ren, dat de ontwikkeling en groei van het motorverkeer niet meer is bevorderd. Gedurende een aantal jaren heeft Engeland van de belastin gen, geheven van het wegverkeer, slechts ongeveer 35% besteed aan het wegennet. De andere 65% werden uitgegeven voor alge- meene sociale doeleinden. De wegenuitgaven werden voornamelijk gedaan voor verbete ring van de bestaande wegen, welke soms smal en bochtig zijn en in verscheidene gevallen steile hellingen hebben. Op het oogen- blik is er een ernstig tekort aan materiaal voor aanleg en onder houd van wegen, tengevolge van veel verlies daarvan in Frank rijk, alsmede door den aanleg van nieuwe wegen naar vliegvel den en door de opruimingswerkzaamheden in de groote steden. Hoewel het aantal geregistreerde motorvoertuigen door de benzine-distributie met 40% is verminderd, blijkt het verkeer tijdens de spitsuren toch bijna even groot te zijn. Het roode, groene en gele licht van de verkeerslichten is ver zwakt met behulp van ondoorschijnende verf. Op de lantaarns is slechts een kruis vrij gelaten van 6 mm breede lijnen, welke doorloopen over het geheele oppervlak van de lens. Het Ministerie van Vervoer heeft een strategisch „rood" en een tactisch „blauw" wegennet ter lengte van 22.000 km aange wezen. De militaire autoriteiten kunnen te allen tijde de con trole over dit wegenstelsel overnemen en het sluiten voor alle vormen van burgerlijk verkeer. Er zijn echter voorzieningen getroffen voor de uitgifte van kaarten, welke op de voorruit kun nen worden geplakt, ten behoeve van ambulances, brandweer auto's en doktersauto's. In de gebieden, welke het kwetsbaarst zijn bij een invalspo- ging, is een zorgvuldig uitgewerkte regeling voor de evacuatie van burgers opgesteld. Deze evacuatie zal plaats vinden langs de wegen, welke niet behooren tot het „roode" of „blauwe" wegen net. De punten, waar de evacuatie-wegen het evengenoemde net zullen kruisen, zijn tevoren vastgesteld. Op onderlinge afstanden van 16 tot 24 km zijn voorraden ma teriaal aangelegd voor het snel en doeltreffend herstellen van 1184

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 18