door bommen aan de wegen toegebrachte schade. Op belangrijke punten worden voorts tijdelijk bruggen van een normaal-type in voorraad gehouden. Een aanzienlijke hoeveelheid werk is verricht voor het blok- keeren van wegen en het oprichten van versperringen tegen het landen van vliegtuigen op open velden en rechte wegen. Op een hoogte van 7,50 m gespannen kabels hebben in twee gevallen, toen vliegtuigen een noodlanding moesten maken, reeds bewezen, zeer doeltreffend te zijn. Na twee jaren oorlog heeft de Britsche Regeering het thans noodzakelijk geacht, alle soorten verkeer te coördineeren. Er is een nieuw bureau opgericht, dat de absolute controle zal hebben over spoorwegen, gewone wegen, kanalen en scheepvaart. Dit bureau zal waarschijnlijk voor de verschillende gevallen bepalen, welk verkeer daarvoor den voorrang zal hebben, c.q. beslissen, door welk soort vervoer alle belangrijke goederen en materialen zullen worden getransporteerd. Het bureau zal vermoedelijk ook de tarieven controleeren, welke voor dit vervoer kunnen wor den geheven. Tot zoover het artikel „Militaire Wegenbelangen". Op enkele belangrijke gegevens en conclusies moge hieronder in het bijzon der de aandacht worden gevestigd. - 1. Kustvaart. Wanneer de wereldbrand ook naar deze gewesten mocht overslaan, spreekt het vanzelf dat ook hier aan de kustvaart groote belemmeringen in den weg zullen worden gelegd. Hoewel de spoorwegen en rijwegen op Java geen centrum kennen zooals Londen in het Engelsche verkeersstelsel inneemt, behoort ook voor ons hoofdeiland terdege rekening te worden gehouden met het gedeeltelijk uitvallen (althans met de mindere zekerheid) van dit transportmiddel. De hoeveelheid goederen, welke langs Java's kusten wordt vervoerd, is niet gering en overheveling van een onbekend deel van dit vervoer op spoor- en rijwegen behoort tijdig onder het oog te worden gezien. 2. Kwetsbaarheid. Hoewel de spoorwegen kwetsbaarder voor schade en opont houd zijn gebleken dan rijwegen is voldoend komen vast te staan, dat geen van beide transportmiddelen geheel kan worden lam gelegd. Deze conclusie is voor de oorlogvoering van het hoogste belang. Een goede samenwerking en een juiste keuze tusschen beide transportmiddelen op een bepaald oogenblik en voor een bepaald doel d.i. de coördinatie dezer transportmiddelen biedt daar om de beste waarborgen voor de mobiliteit der strijdkrachten. 1185

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 19