Hierdoor werd de gang van zaken als volgt. Na het schieten van de oefening begeeft de schutter zich naar de schijf, neemt die af, plaatst snel een nieuwe schijf voor den volgenden schutter, keert met zijn eigen schijf terug en levert die in bij den baancomman- dant, die er naam, rang en stamboeknummer van den schutter op doet aanteekenen. De schijfbeelden kunnen worden verzameld en de uitkomsten na thuiskomst worden ingeschreven in de daar voor in aanmerking komende registers, terwijl v.z.n. de schiet- beelden worden besproken. Het laatste is vooral van belang bij de opleiding van recruten e.d. Alvorens tot algemeene invoering van de verkleinde schiet- terreinen te besluiten diende uiteraard inzicht te bestaan in den invloed, welken de nieuwe methode van schieten zou hebben op de vorming van den man tot oorlogsschutter, als hoedanig hij resul taten moet boeken op doelen van de ware grootte op grootere af standen. Teneinde bedoeld inzicht te verkrijgen volgde zoowel bij het He Depot Bataljon als bij het Depot Mitrailleurs een groep militairen eene schietopleiding op een verkort schietterrein resp. met de karabijn en den mitrailleur. Daarna hielden deze militairen resp. de in het V.S.I. I omschreven gevechtsschietoefe ningen voor recruten en eenige a-oefeningen met den mitrailleur, aangegeven in het V.S. Mitr. Uit de terzake ingediende rapporten bleek dat het volgen van de nieuwe schietopleiding op verkorte terreinen niet te kort deed aan de vorming van den man tot oorlogsschutter. De verkregen gunstige resultaten gaven aanleiding, over te gaan tot geleidelijke invoering van verkleinde schietterreinen. Bepaald werd, dat nieuw aan te leggen schietterreinen zullen worden ingericht naar de vorenomschreven grondslagen op de bestaande schietterreinen dienen de oefeningen plaats te hebben volgens de tot dusver gevolgde methode. In garnizoenen waar de capaciteit van het schietterrein ontoereikend is, zal de noodzakelijke ver grooting van deze capaciteit worden verkregen door een gedeelte van het bestaande schietterrein om te bouwen tot een „verkleind schietterrein". Gelijktijdig met de vorengenoemde beslissing werden „Aanwij zingen betreffende de keuze, de inrichting en het gebruik van schietterreinen voor bet houden van schietoefeningen op korten afstand met band- en automatische vuurwapenen" x) samengesteld en den daarvoor in aanmerking komenden gezaghebbenden toege zonden. Deze aanwijzingen omvatten de hoofdstukken de keuze en de grootte van het schietterrein de inrichting van het schietterrein het toebehooren van het schietterrein en van de banen J) Hierop zijn thans 3 wijz. bladen verschenen. 1191

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 25