De veranderingen, welke motoriseering en mechaniseering in de algemeene tactiek medebrengen, worden, voor zoover zij den militair geneeskundigen dienst betreffen, in hoofdzaak beheerscht door twee factoren afstand en tijd. Een oogenblik afgezien van den strijd der gemechaniseerde eenheden, is in de actie van het infanterie-bataljon op het eigenlijke gevechtsterrein weinig wijzi ging gekomen. Het bataljon, dat met auto's wordt verplaatst en daardoor mogelijk snel op groote afstanden is in te zetten, voert, wanneer het eenmaal is afgestegen, in groote trekken het klas sieke infanterie-gevecht. De motoriseering opent misschien de mogelijkheid, de gevechtsbeveiligingen op grooteren afstand van de hoofdmacht te doen optreden, zal bij een omtrekking meer gelegenheid tot het uitvoeren van een vèr omgrijpende beweging geven, het aangrijpen van den vijand door de afgestegen infan terie zal in beginsel op dezelfde wijze plaats vinden, als dit voor heen geschiedde. Hierdoor ligt dus het groote verschil tusschen voorheen en thans, gezien van het standpunt van den M.G.D., niet in de eerste plaats aan het gevechtsfront, doch in de verbin dingslijnen tusschen punt van uitgang en punt van actie. Het gemotoriseerde bataljon is snel in zijn verplaatsingen en spoedig ver weg hiermede zal de geneeskundige dienst terdege rekening moeten houden. Daarmede is het voordeel, dat deze dienst door zijn gedeeltelijke motoriseering voorheen had op den marcheerenden troep, thans opgeheven. De voorwaartsche beweging van de zich te voet verplaatsende infanterie bij een naderingsmarsch of aanval kwam in de verbindingslijn tusschen hulpverbandplaats (c.q. wagenplaats) en hoofdverbandplaats niet of nauwelijks tot uitdrukking het autovervoer ving de enkele kilometers verschil over den korten afstand volkomen op. In zekeren zin zal de toegenomen voortbewegingssnelheid van den troep zich ook reeds bij de hulpverbandplaatsafdeeling doen gevoelen. Vorderde een bataljon in den aanval voorheen over rela tief geringe afstanden, welke bij een eenmaal opgerichte hulpver bandplaats somtijds nog wel waren te overbruggen, thans zal, wanneer een de voorwaartsche beweging belemmerende weer stand uit den weg is geruimd, de wederom in de auto's geste gen infanterie de gefixeerde geneeskundige eenheid al spoedig zoover achter zich hebben gelaten, dat daarvan geen hulp kan worden verkregen. Door motoriseering en mechaniseering zullen de lijnen van weerstand van den verdediger verder uiteen komen te liggen de bij een voorwaartsche beweging eenmaal opgerichte hulpverbandplaats zal het contact met eigen troepen, nadat de plaatselijke actie is afgeloopen, spoedig hebben verloren. De voornaamste moeilijkheden zullen voor den geneeskundigen dienst echter worden veroorzaakt door de te verwachten grootere afstanden tusschen gevechtsfront en hoofdverbandplaats. Neemt men hierbij nog in aanmerking, dat de kwetsbaarheid dezer ver bindingen door het langer worden toeneemt, dan behoeft het 1210

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 44