geen betoog, dat het gevaar van een overschrijding van den kri tieken tijd vóór de patiënten het punt hebben bereikt, waar hun afdoende behandeling kan worden verleend, door de verlenging van den duur van het transport als een mogelijke en ernstige consequentie van de motoriseering onder oogen moet worden gezien. In het moderne gevecht zijn het echter niet uitsluitend de lan gere verbindingen, welke de taak van den M.G.D. verzwaren. Behalve met actie op den grond moet ook rekening worden ge houden met 's vijands optreden in de luchtde steeds belang rijker wordende rol, welke de tactiek in de derde dimensie zoo wel door bombardementen als door het gebruik van luchttroe- pen gaat spelen, doet ook haar invloed op de werkzaamheden van den geneeskundigen dienst gelden. Met de mogelijkheid van ver rassend ingrijpen van vijandelijke luchtstrijdkrachten, c.q. para chutisten of luchtinfanterie, op elk willekeurig punt in het ope ratiegebied, moet voortdurend rekening worden gehouden. Kon de arts voorheen wanneer een actie eenmaal was begon nen, zijn gedachten in hoofdzaak concentreeren op een bepaalde lengte-as waarover hij de hem ter beschikking staande middelen naar noodzaak of naar verwachting verdeelde en verschoof, hiel een onderdeel méér geneeskundig personeel en materieel toeken nend dan het volgens een eenvoudige deelsom toekwam, elders een naar zijn oordeel minder risico loopende eenheid een deel van haar geneeskundige formatie ontnemend, bij het moderne ge vecht zal hij, behalve in de lengte, ook in de breedte moeten den ken, zal hij er rekening mee moeten houden dat bij elk detache ment, in elke opstelling, hoever ook van de vijandelijke troepen op den grond verwijderd, plotseling gewonden kunnen vallen. De mogelijkheid van directe hulpverleening moet dus overal aanwe zig zijn de inzet van transportmaterieel zal niet alleen naar voren, maar in alle richtingen tot achterwaarts van de hoofdverband- plaats toe moeten worden voorbereid. Hebben we ons in het voorgaande in hoofdzaak bezig gehou den met het aanvallend gevecht, ook bij de verdediging brengt de nieuwe gevechtsvoering consequenties voor de uitoefening van den geneeskundigen dienst mede. Reeds merkten we op, dat de vooruitgeschoven afdeelingen op grooten afstand van elkaar en uiteraard ook verder vóór de eigenlijk opstelling weerstand zullen moeten bieden. Ook de beveiligende afdeelingen op de flanken, de bezettingen van voor de verdediging belangrijke objecten zul len door de motorisatie van eigen en vijandelijke troepen verder uitgeschoven kunnen en moeten worden. In de hoofdweerstandslijn is verder de mogelijkheid van een grootere diepte in bijzondere omstandigheden ook breedte in de opstelling te verwachten. Daarnaast zal echter, nog meer dan te voren, een opstelling in naar alle zijden verdedigbare, 1211

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 45