voer heeft daardoor thans minder ernstige gevolgen dan voor heen zonder deze voorbehoedende behandeling. Nu wij een overzicht hebben verkregen van de gewijzigde om standigheden, die zich in den modernen oorlog zullen voordoen, dringt zich de vraag op, hoe wij, zoo goed mogelijk gebruik ma kend van de genoemde gunstige factoren, tegemoet kunnen ko men aan de toegenomen eischen, welke den militair geneeskun digen dienst zullen worden gesteld, daarbij vasthoudend aan het grondbeginsel, dat een zoo snel mogelijk transport van den ge wonde naar een plaats buiten het operatiegebied, waar hem afdoende geneeskundige hulp kan worden verleend, zoowel uit militair als uit geneeskundig oogpunt van primair belang is. Zoowel voor de moeilijkheden, welke t.a.v. den afvoer van de patiënten van het front voortspruiten uit het langer worden van de verbindingslijnen, als voor die, welke het transport mede brengt van de gewonden die door 's vijands optreden in de lucht over de geheele diepte van het operatiegebied zijn gevallen, is slechts één oplossing mogelijk uitbreiding van het aantal auto's bij de verbandsplaatsafdeeling. Wanneer de gezamenlijke afstan den waarover de patiënten moeten worden vervoerd, zijn ver groot, de vervoerstijd' der gewonden echter zoo weinig mogelijk mag worden verlengd, en daarbij, wegens de kans op onvoorziene omstandigheden 'nog een reserve aan transportmaterieel in de hand moet worden gehouden, kan men niet ontkomen aan den eisch van een belangrijke uitbreiding van het totale aantal ver voermiddelen. Hiermee echter kan niet worden volstaan. Immers, konden vroeger de afstanden, waarover het transport van gewonden plaats moest vinden, binnen bepaalde grenzen worden overzien (het O.V.G.D. geeft voor oprichting van de hoofdverbandplaats een strook van 310 km achter de strijdende troepen aan) thans, nu de ageerendë troepen zich snel en ver voorwaarts kunnen verplaatsen, kan de tusschenruimte zóó groot worden, dat ook de ruimste indeeling van ziekenauto's hieraan niet alleen kan tege moet komen. Daarom moet tevens eenerzijds alles in het werk worden ge steld om den tijd, welke verloopt vóór de gewonden de plaats van inlading in de auto's bereiken (in het algemeen de hulpverband- plaats), z.v.m. te beperken, terwijl anderzijds dient te worden getracht, de chemoprophylaxe zoo vroeg en volledig mogelijk te doen plaatsvinden ter vermindering van de gevaren, welke een verlenging van het transport medebrengt. Een ander deel der moeilijkheden, welke den militair genees kundigen dienst te wachten staan, wordt speciaal bij den aanval veroorzaakt door het feit, dat de opgerichte hulpverbandplaats- afdeeling veel kans heeft, het contact met de vooruitgaande troe pen te verliezen. Ook bij de te voet zich verplaatsende bataljons 1214

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 48