bestond dit gevaar, zij het in mindere mate. Wij kwamen er aan tegemoet door overlapping, waarbij óf gebruik werd gemaakt van een hulpverbandplaatsafdeeling van een eenheid, welke door haar opstelling (artillerie) of bestemming (reserve) haar genees kundige formatie tijdelijk kon missen, of, in de gevallen, waarin noodzaak van overlapping was te voorzien, van een „geblokkeerde" hulpverbandplaatsafdeeling. Door de mogelijkheid van actie van vijandelijke luchtstrijd krachten, waardoor geen enkel punt van het operatiegebied a priori meer als veilig kan worden beschouwd, zal het moeilij ker, zij het niet geheel onmogelijk, worden, hulpverbandplaats- afdeelingen voor overlappen vrij te maken. Desondanks zal men deze afdeelingen in grootere mate dan voorheen noodig hebben. Dit impliceert de beschikbaarstelling van nieuwe, eventueel be perkte, hulpverbandplaatsaf deelingen. Het is echter duidelijk, dat overlapping alléén de oplossing van deze moeilijkheden niet zal kunnen brengen. Het aantal hiervoor beschikbare hulpverbandplaatsafdeelingen zal steeds beperkt blij ven. Bovendien is het zéér de vraag of bij de snelle verplaatsin gen de voor overlapping bestemde formaties tijdig de troepen, waaraan zij worden toegevoegd, zullen kunnen bereiken. Behalve door overlapping moet nog op andere wijze worden tegemoet ge komen aan de behoefte aan geneeskundige hulp van troepen, wier hulpverbandplaats zich heeft vastgewerkt. Dit kan slechts ge schieden door de hulpverbandplaatsafdeelingen splitsbaar te ma ken. Het vraagstuk van de splitsbaarheid der hulpverbandplaatsaf deelingen is van ouderen datum, doch thans urgenter geworden. Eenerzijds rekening houdend met de sterke stijging van de behoef ten aan materieel, welk een gevolg is van de legeruitbreiding, en met d'e moeilijkheden, welke reeds geruimen tijd bij de verkrij ging van materieel bestaan, anderzijds met de wenschelijkheid de vertrouwde eenheid, welke de hulpverbandplaatsafdeeling bij haar tegenwoordige samenstelling vormt, zoo weinig mogelijk aan te tasten, komt het als de beste oplossing voor, de splitsbaarheid te zoeken in de toevoeging van een extra mand, die voldoende instrumentarium, genees-, verband- en c.q. verlichtingsmiddelen bevat om het een officier van gezondheid mogelijk te maken, met gebruikmaking van den inhoud van zijn tasch en eenige tas- schen-ziekenverpleger een eenvoudigen hulppost in bedrijf te stellen. De invoering van een dergelijke mand, hier verder „eer ste hulpmand" genoemd, zou verschillende voordeelen medebren gen. Gedragen, eventueel op een draagbaar, zou deze mand den troep ook daar kunnen volgen, waar het ontbreken van begaan bare wegen de gemotoriseerde hulpverbandplaatsafdeeling tegen houdt. Tot het moment, waarop de afgeladen mandjes, welke vol lediger materieel bevatten, kunnen worden opgevoerd, kan met den inhoud van de voorgestelde mand hulp worden verleend. 1215

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 49