2. STEUNPUNTEN IN DEN PACIFIC (I) door F. O. B. MUSCH, Kap. van den Generalen Staf. (Met een losse schetskaart.) De dreiging van een Pacific-oorlog is aanwezig. Latent, doch zeer reëel. De waarschijnlijkheid van het openen der vijandelijk heden in deze wereldzee neemt nu eens toe en dan weer af, naarmate de krijgskansen op de primaire strijdtooneelen ten gunste van de totalitairen dan wel ten voordeele van onze bond- genooten verloopen. Niemand kan zeggen, wanneer de spanning in den Pacific zal zijn opgevoerd tot een zoodanige hoogte, dat nog slechts één uitweg mogelijk is de inzet van de weermachten. Wanner de shooting war ook in dit gebied is losgebarsten, zullen de steunpunten in den Pacific hun voorname rol in den strijd te spelen krijgen. Het is daarom van belang, het oog te richten op de versterkte punten in het enorme zeegebied, waarvan de wateren de kusten van Australië, Nederlandsch-Indië, China, Japan, Sovjet-Rusland en de beide Amerika's bespoelen. De belangrijke bases voor den maritiemen- en luchtoorlog in den Stillen Oceaan Singapore, Hongkong en Cavite zijn reeds eerder afzonderlijk in beschouwing genomen (zie resp. M.-N.I.O.V. 1940 Nr. 11, id. 1941 Nr. 1 en I.M.T. 1941 Nr. 10), zoodat in onder staand artikel hoofdzakelijk op de Amerikaansche en Japansche steunpunten in den Pacific de aandacht zal worden gevestigd. In de eerste plaats, omdat beide mogendheden reeds thans de be schikking hebben over de noodzakelijke componenten van de bases, n.l. de op het operatietooneel voor onmiddellijke actie gereed liggende slagvloot en de startklaar gehouden luchtvloot. In de tweede plaats, omdat als gevolg van het eerstgenoemde feit en van de politiek-geografische omstandigheden, de Vereenigde Staten en Japan zijn voorbestemd, op het reusachtige schaakbord van den Pacific als voornaamste tegenspelers te fungeeren. Het geen uiteraard niet inhoudt, dat zij de eenige spelers zullen zijn AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN. De voornaamste Amerikaansche basis in den Pacific is Pearl Harhour op Oahoe, een der negen eilanden van de Hawaii-groep J) Zie de schetskaart. 1170

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 4