Voorts zal bij aanwezigheid van een dergelijke mand in den aan vang van een gevecht de ontpakking der mandjes van de eigen lijke hulpverbandplaats en daarmede de fixeering van deze eenheid langer kunnen worden uitgesteld een niet al te groot aantal gewonden zal met gebruikmaking van den inhoud van de „eerste hulpmand" kunnen worden behandeld. De bovenbedoelde splitsbaarheid van de hulpverbandplaatsaf- deeling voorziet tevens ten deele in de moeilijkheden, welke in de verdediging bij isoleering van bepaalde gedeelten van de stel ling ontstaan. Het zal hiermede mogelijk zijn, van den aanvang af naast de eigenlijke hulpverbandplaats in een daarvoor uitgeko zen stellinggedeelte een hulppost op te richten, waar de tweede officier van gezondheid gelegenheid heeft, zijn taak uit te oefenen. Reeds eerder kwamen wij tot de conclusie, dat moet worden getracht, ook het tijdverlies in het gebied tusschen voorste lijn en hulpverbandplaats zooveel mogelijk te beperken. Bekorting van het gewondentransport zou hier kunnen worden bereikt wanneer gelegenheid bestond, ook vóór de hulpverband plaats gemotoriseerd vervoer der patiënten in te zetten. Daar de strijd zich veelal juist in de nabijheid der groote wegen zal ont wikkelen, zal de mogelijkheid hiertoe zich niet zelden voordoen. In vele gevallen zullen tusschen voorste lijn en hulpverband plaats karrepaden aanwezig zijn, die voor verkeer met kleine auto's geen belemmeringen opleveren. Indien wij over dergelijke voertuigen konden beschikken, zou het werk der transportploe- gen verlicht, en het vervoer der gewonden belangrijk versneld kunnen worden. Een oplossing zou hier kunnen worden gevonden, door de hulp- verbandplaatsafdeeling niet te motoriseeren met vrachtauto's doch met lichte terreinauto's, door een technische wijziging zoo danig ingericht, dat zij na ontlading van het materieel geschikt zijn voor het vervoer van een patiënt. Een viertal dergelijke auto's zou voor het vervoer van staf en materieel van de hulpverband- plaatsafdeeling voldoende ruimte bieden de ontpakte voertuigen zouden na oprichting van de hulpverbandplaats in het terrein daarvóór (waarschijnlijk soms ook op het traject tot de wagen plaats) met nuttig effect kunnen worden ingezet. Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat het in de bedoeling ligt, het autovervoer van de gewonden slechts langs wegen en niet door het terrein te doen plaats hebben. Wie als patiënt wel eens met een pijnlijke aandoening langs een matig goeden weg in een 1216 b Het is niet uitgesloten, dat nog een differentiatie in de voertuigen mo gelijk is, n.l. dcor als auto's van het vervoer van personeel het type van de terreinauto (geschikt te maken vodr vervoer van 1 liggenden patiënt), voor de met materieel te bepakken auto's dat van de kleine ziekenauto's (bij ontpakking ruimte biedend voor 2 patiënten) te gebruiken. Proefneming zou hierin een beslissing kunnen geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 50