auto is vervoerd, en daarnaast onze terreinauto's buiten de paden heeft zien manoeuvreeren, zal, ook al is hij geen arts, begrijpen, dat een transport door het terrein per auto zelfs voor een niet ernstig gewonde onaanvaardbaar is. De transportploegen zullen dus niet kunnen worden gemisthun taak zal echter kunnen worden beperkt tot het dragen van de gewonden naar de plaats, tot waar de lichte auto's hen komen ophalen. Deze, langs de paden gelegen inladingspunten zouden wij „secundaire gewonden nesten" kunnen noemen. Hierboven is slechts over vervoer van den staf van de hulp- verbandplaatsafdeeling gesproken. Het overige personeel de ziekendragers, bestemd om ter vorming van de verbandploegen bij de compagnieën te worden ingedeeld zal op de vier voor het vervoer der hulpverbandplaatsafdeeling gedachte auto's geen plaats kunnen vinden. Het zal derhalve op de auto's van de compagnieën moeten worden getransporteerd. Daarom dient thans ook het vraagstuk van indeeling der verbandploegen in oogen- schouw te worden genomen. Het aantal verbandploegen, waarover het bataljon uiteindelijk beschikt wanneer het aanvankelijk bij de hulpverbandplaatsaf deeling marcheerende personeel bij de onderdeelen is aangekomen, berust op de oude organisatie van de infanterie. Nu zijn mitrail leurcompagnieën uit een oogpunt van geneeskundige hulp op het gevechtsveld geen gevechtseenhedenvoor zoodanige hulp zal het personeel dezer compagnieën in het algemeen een beroep doen op de verbandploegen van de fuseliercompagnie, waarbij het is ingedeeld. Vandaar dat men er in de practijk spoedig toe komt, de bij de mitrailleurcompagnieën met het organiek ingedeelde hospitaalpersoneel gevormde verbandploegen aan die eenheden te ontnemen, en deze ploegen te verdeelen over de fuseliercompag nieën. Zou men het hoogerbedoelde aantal verbandploegen per bataljon tevens iets opvoeren, dan zou een gelijkmatige uitbreiding van het aantal ploegen per compagnie zijn te verkrijgen. Een dergelijke uitbreiding is, behoudens om organisatorische redenen, onder de nieuwe omstandigheden ook zeer gewenscht op grond van het feit, dat men bij het vervoer van de verbandploegen bij de compagnieën waarmede uiteraard een organieke indeeling gepaard zou moeten gaan over een door drie deelbaar aantal dient te beschikken. Indeeling van meer verbandploegen per compagnie maakt het mogelijk, bij het aanvallend gevecht de gewenschte bespoediging van de behandeling der gewonden in voorste lijn, te zamen met de intensiveering van de chemoprophylaxe, te bewerkstelligen, 1217 1) De uitreiking van de prophylactische medicamenten geschiedt in eerste instantie door het personeel der verbandploegen slechts patiënten, die geen geneesmiddelen kunnen (bewusteloozen) of mogen (buikverwondingen) slikken, worden bij de hulpverbandplaats door middel van injecties be handeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 51