beschikbaar moeten blijveneen uitbreiding van het aantal dezer voertuigen bij de verbandplaatsafdeeling zal hiervoor een welkome aanwinst zijn. De motoriseering brengt voor de indeeling van de transport af deeling enkele nieuwe gezichtspunten mede. Volgens het O.V.G.D. 57 (2) worden de transportploegen in het algemeen pas aan de bataljons ter beschikking gesteld, wanneer bevel tot oprichting van de hulpverbandplaats is gegeven. Een uitzondering maakt hierop de voorhoede, waarbij op grond van 29 (1) sub a van dit voorschrift de transportaf deeling geheel of gedeeltelijk kan worden ingedeeld. Onder de oude omstandigheden was aan deze regeling weinig bezwaar verbondende per autobus ver voerde transportploegen konden de bataljons, waaraan zij werden toegevoegd, in het algemeen spoedig genoeg bereiken. Bij de gemotoriseerde troepen zal dit niet meer het geval zijn. Aangezien de bataljons zich thans even snel verplaatsen als de transportaf - deeling, zal het, wil men niet het risico loopen dat de transport ploegen met belangrijke vertraging aankomen of zelfs hun bestemming in het geheel niet bereiken, in vele gevallen noodig zijn, de transportploegen van den aanvang af ter beschikking te stellen van de bataljons of hoogere eenheden. In zekeren zin doet zich hier thans het zelfde vraagstuk voor, dat vroeger door de bataljonsartsen bij de indeeling der verbandploegen bij de com pagnieën moest worden opgelost. Het vraagstuk van het overlappen door de hulpverbandplaats- afdeelingen, c.q. het blokkeeren van een enkele dergelijke for matie biedt door de mogelijkheid dat over het geheele operatie gebied onverwachts gewonden kunnen optreden, eenige bijzondere aspecten. Aan een onderdeel zal de beschikking over eigen hulp- verbandplaatsafdeeling in het algemeen slechts dan kunnen wor den ontnomen, wanneer bij een onverwachten luchtaanval de verzorging van de gewonden op andere wijze voldoend is gewaar borgd. De aanwezigheid van een extra, zij het beperkte, hulp- verbandplaatsafdeeling bij den regimentsstaf zal veel bijdragen tot een gemakkelijker oplossing van de vraagstukken, die zich op dit gebied voordoen. Ook de beoordeeling van den inzet der verbandplaatsafdeeling levert eenige nieuwe gezichtspunten op. Kwam het er voorheen niet al te zeer op aan, op welk punt binnen de bij benadering aangegeven grenzen van 3 en 10 km achter het front de hoofd- verbandplaats werd opgericht (op het betrekkelijk korte gemoto riseerde vervoer maakten enkele kilometers meer of minder weinig verschil uit), thans, bij de reeds zeer lange verbindingen, welke bovendien aan voortdurende bedreiging uit de lucht bloot staan, is het van belang, dat de verbandplaatsafdeeling, zoodra zij zich moet fixeeren, zoo dicht als m.h.o. op de veiligheid mogelijk is, achter de strijdende troepen is aangetrokken. Ook deze af deeling dient daarom zoolang als verantwoord is mobiel te blijvendoor 1222

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 56