gedeeltelijke ontpakking, door gebruikmaking van aanwezige ziekenhuizen en poliklinieken, zal het moment van oprichting op nog dringender gronden dan voorheen zoo lang mogelijk moeten worden uitgesteld. Uiteraard spelen bij de keuze van het punt, waar de hoofdverbandplaats wordt opgericht, nog andere factoren (aanwezigheid van geschikte gebouwen, van stroomend water en parkeerruimte) een rol. Het tijd- en afstandsbeginsel zal zich echter ook hier in den modernen oorlog nog meer doen gelden dan te voren. De officier van gezondheid, die bij de gemotoriseerde en geme chaniseerde troepen zijn taak te vervullen krijgt, zal zich aan veel veranderde omstandigheden moeten aanpassen. Hij zal „motor- minded" moeten worden, zal in veranderde snelheden en ver- groote afstanden moeten kunnen denken. De gelegenheid, welke de langzaam marcheerende troep hem bood, zich gedurende de verplaatsing in het doorgetrokken terrein te oriënteeren, even- tueele mogelijkheden voor oprichting van geneeskundige formaties te verkennen, zal hem, wanneer hij in een auto of motorzijspan langs den weg snelt, in veel mindere mate open staan. Oriënteering op de kaart, eventueel aangevuld met de resultaten van een enkelen snellen rit langs een circuit, van een vlotte verkenning in een kampong waarbij rust wordt gehouden, zal hiervoor in de plaats komen. Hij zal niet in de laatste plaats de eigenaardigheden van het gemotoriseerde en gemechaniseerde leger moeten leeren kennen, door contact met de militaire commandanten zich inzicht moeten verschaffen in de bijzondere tactische vraagstukken, welke bij de veranderde strijdmethoden op den voorgrond treden. Dit artikel beoogde slechts, de algemeene richtlijnen aan een beschouwing te onderwerpende details, de in incidenteele gevallen noodige maatregelen, zullen slechts door voortdurende oefening kunnen worden ervaren en geleerd. Het werken met geïmproviseerde middelen zal niet mogen worden vergeten. Wanneer de terreinauto's niet vóór de hulp- verbandplaats voor afvoer van gewonden kunnen worden gebruikt, zal soms met in beslag genomen voertuigen, met toevallig ter beschikking staande raderbrancards van een nabijgelegen zieken- inrichting, of, indien waterwegen aanwezig zijn, met prauwen veel kunnen worden bereikt. In den tijd, die verloopt voordat na een mosterdgasaanval de aangevraagde badinrichting aankomt, zal altijd moeten worden getracht, met alle hulpmiddelen, welke de omgeving oplevert, met het ontsmetten een aanvang te maken. Een goed resultaat zal slechts bij intensieve coördinatie tusschen troep en militair geneeskundigen dienst kunnen worden bereikt door een veelvuldige indeeling van officieren van gezondheid bij oefenende troepen zal hiervoor de grondslag kunnen worden gelegd. 1223

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 57