Hawaii is het grootste eiland van deze groep het belangrijkste is echter Oahoe, met de hoofdstad Honoloeloe en met meer dan de helft van de 450.000 inheemschen. De eilandengroep werd in 1527 door gestrande Spanjaarden en later door Juan Gaetano in 1555 opnieuw ontdekt. De beroemde ondekkingsreiziger Cook doopte de groep in 1778 naar zijn beschermer, graaf Sandwich, de Sandwich-eilanden. Het Ame- rikaansche contact met de Hawaii-groep ontstond door de wal- vischvaarders, die rond Kaap Hoorn zeilden naar het n. deel van den Pacific en onderweg deze eilanden aanliepen voor het uitvoeren van herstellingen en het innemen van water en versche voedings middelen. In 1820 kwamen de eerste Amerikaansche zendelingen aan, weldra gevolgd door handelaren. In 1854 annexeerden de Vereenigde Staten de eilanden op verzoek van de inboorlingen. Interne moeilijkheden (Indianen, negerslaven, burgeroorlog) beletten den Amerikanen voorloopig, het bestuur over het afge legen gebied daadwerkelijk uit te oefenen. Eerst in 1893, nadat burgeroorlogen op de Hawaii-groep hadden gewoed, werd aldaar het Amerikaansche gezag gevestigd onder protest van Japan De groote bronnen van inkomsten vormen thans de suiker en de ananas vóór 1940 kon men er ook het toeristenverkeer onder rekenen. De groei der suiker- en ananasplantages ging gepaard met een stijgende vraag naar goedkoope arbeidskrachten. Dit is de oorzaak, dat thans rond 155.000 Japanners op de Hawaii-eilanden wonen, d.i. 35 van de totale bevolking. Wanneer men nu weet, dat het aantal Amerikaansche inwoners 100.000 bedraagt, dan is het duidelijk, dat de Japanners, die voor het grootste deel Amerikaan sche staatsburgers zijn, uit defensie-oogpunt een probleem op zichzelf vormen. Het is aan den grooten Amerikaanschen marine-strateeg admi raal Mahan te danken, dat de strategische waarde van het 3900 km van San Francisco gelegen Hawaii werd onderkend, hoewel een dermate vooruitgeschoven basis toen voor Amerikaansche marine kringen weinig aantrekkelijks had. De haven van Honoloeloe biedt slechts ligplaats aan een betrekkelijk klein aantal schepen, zoodat werd gezocht naar een betere ankerplaats. Men vond die in Pearl Harbour, een uitgestrekte baai, 19 km w. van Honoloeloe. De baai is door twee schiereilanden in drie deelen verdeeld, waarvan het oostelijke bassin, „East Loch" genaamd, zoo groot is als de andere twee te zamen. In dit bekken ligt het Ford-eiland. De oppervlakte van het beschutte water, dat een diepte heeft van 1334 m> is ruim genoeg om aan de geheele Amerikaansche vloot ligplaats te bieden. Het eenige bezwaar vormde een koraalrif voor den nauwen ingang, waardoor alleen schepen met weinig diepgang konden binnenloopen. Een nauwkeurig onderzoek wees echter uit, dat het rif vlak tegenover den ingang niet uit koraal doch uit 1171

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 5