1229 Bij dit ook al niet duidelijke relaas het heet dan weer te, dan weer bij Maastricht plaatst de schrijver de nootInderdaad vielen er twee bruggen te vernielen, welke over het Albert Kanaal lagen en niet over de Maas". Er is echter grond voor de bewering, dat Spaight het in zijn noot ook nog niet bij het rechte eind heeft. Het is daarom de moeite waard, het onderzoek verder uit te strekken. David Garnett, Staf Officer in the Intelligence at the Air Ministry, London, en dus iemand, die de berichten zal hebben kunnen schiften, schrijft over de Maas bruggen in zijn boek War in the air, September 1939 Mei 1941 Daar de Franschen en Belgen er niet in slaagden, (alle) bruggen over de Maas te laten springen In den nacht van 21 Mei gingen 17 Wellington-bommenwerpers ten aanval op de Maasovergangen te Luik en Maastricht. Tot zoover Engelsche schrijvers. Thans de Belgische. In België in den oorlog, h.t.l. verspreid door het Belgische consulaat-generaal komt alweer dezelfde tegenstrijdigheid voor. De onbekende schrijver van het eerste hoofdstuk zegt Ongelukkigerwijze vielen om redenen, die nog niet heelemaal opgehelderd zijn, de bruggen van Vroenhoven en Veldwezelt onmiddellijk onbeschadigd in handen van Duitsche parachutisten, terwijl de vijand er tevens in slaagde zich meester te maken van het fort Eben-Emael In het hoofdstuk Samenvattend overzicht van de operaties van het Belgi sche leger in Mei 1940 schrijft de Belgische Chef-Staf echter Om redenen waarvoor nooit een volledige verklaring is gevonden, vielen de brug te Maastricht en de drie bruggen te Vroenhoven, Veldwezelt en Briegden onmiddellijk intact in handen van den overweldiger. Thans rest nog slechts, om te zien naar hetgeen de vijand over dit geval heeft losgelaten. Hoewel afgaan op zijn verklaringen in het algemeen gelijk staat met bouwen op drijfzand, is er toch geen reden om te twijfelen aan de juistheid van de beschrijving van den opmarsch der Duitsche pantserdivisie door Zuid-Limburg, door de Illustrated London News van 17 Mei ontleend aan de Berliner lllustrierte Zeitung en geschreven door een officier, die in de voorhoede van deze divisie marcheerde. Op 10 Mei 1940 te 2.00 wordt te Aken opdracht ontvangen, in 3 colonnes zoo snel mogelijk op te rukken naar de Maasbruggen te Maastricht. Para chutisten zullen aan het Albertkanaal worden neergelaten en de divisie moet hen helpen, bij de vermeestering van de bruggen ontwaart men, aan den rand van het heuvelterrein oost van Maastricht gekomen, dat het fort Eben Emael zwijgt. De vreugde daarover bekoelt echter wanneer, bijna in zicht van Maatricht, drie zware ontploffingen worden gehoordde bruggen aldaar gaan de lucht in. Zij worden te 8.30 bereikt De strijd van de parachutisten was zwaar. De pantserdivisie kon hen niet helpen dinar zij het gereedkomen van een pontonbrug te Maastricht moest afwachten. Zij behaalden echter een groot succes door de bruggen over het Albertkanaal onbeschadigd in handen te krijgen In den avond van 10 Mei is Eben-Emael in Duitsche handen. De pantserdivisie rust dan aan den oever van de Maas, waarover de pioniers een brug beginnen te slaan. Ook via Amerika zijn nog aan Duitsche militaire bronnen ontleende gegevens tot ons gekomen. Het Engelsche blad Army Quarterly van 1 Januari 1941 nam uit het Amerikaansche tijdschrift Infantery Review het artikel Engineers in Blitzkrieg over, waarin kapitein Thomson gegevens verwerkt, ontleend aan het Vierteljahresheft für Pioniere. Hij schrijft over den strijd nabij Maastricht o.m. De aanval op het fort Eben-Emael. keeren wij terug naar het pionier-bataljon, dat in den vroegen morgen van 10 Mei met de Duitsche pantserdivisie naar Maastricht reed met de opdracht, het fort Eben-Emael aan te vallen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 63