1235 men moet niet meenen, dat men het land kan beschermen tegen een inval door overal kustwerken aan te leggen dat kan geen land betalen. Het tegengaan van invallen over zee is (althans v.w.b. een Amerika, dat den vij. bij voorbaat eventueele springplanken voor een invasie als op Kreta heeft ontzegd) een zaak van luchtmacht tegen zeemacht. De huidige oorlog heeft t.d.a. schijnbaar tegenstrijdige feiten te zien gegeven. Zij zijn echter zeer wel te verklaren met 4 factoren1 voor bombardement beschikbare tijd, 2 afstand, 3 beschikbaar aantal bws., en 4 weer. Min. Churchill heeft eens verklaard, dat voor 1 treffer op een oorlogsschip 200 a 300 bommen moeten worden geworpen. Dat beteeke.nt 1 av. van 100 a 250 vlgn., 10 avn. van 10 a 15 vlgn., 100 a 150 avn. van 1 vlg. Maar, oorlogsschepen zijn moeilijker te treffen dan handels- of transportschepen. Daarom zou voor de laatste wel met niet meer dan 14 kunnen worden volstaan. Schrijver wijst dan nog op het falen van de Br. vlootactie tegen de D. verbinding door het Skagerrak, op het terugtrekken van de Br. vloot van Kreta's kusten, de onhoudbaarheid van Malta (100 km van Italië) en Scapa Flow (500 km van Noorwegen) als basis, en op de houdbaarheid van Gibraltar (1200 km van Italië). In tegenspraak hiermede schijnen de regelmaat van de konvooi-vaart door het Kanaal en de geslaagde Br. actie tegen Italië, Albanië en Lybië. De konvooien echter staan maar kort aan avn. bloot, kunnen van den wal met lustrkm. worden beschermd en wat de overige voorbeelden betreft, de Italianen laten het nu eenmaal overal leelijk liggen. Nadat de D. hen te hulp waren gesneld, veranderde de zaak (Avn. op Br. konvooien bij Sicilië). De redenen voor den aanleg van havenvdd. waren eertijds 1 de vloot de gelegenheid geven, in en uit te varen 2 de havenaccommodatie te beveiligen tegen vij. geschutvuur en torpedo's 3 vij. schepen het binnenvaren te belet ten 4 incidenteel steun te verleenen aan het afslaan van landingen binnen geschutsafstand. De eerste taak is vervallen doordat de lustrkrn. een vij. vloot beletten, voor de haven te liggen. De tweede is gebleven de raids op Genua, Tarente, Lybische havens en den Dodecanesos bewijzen, dat de lustrkrn. nog niet in staat zijn, dergelijke acties te verhinderen. (Is het_ echter wel getracht Ook overigens zijn de voorbeelden niet erg gelukkig. Immers, ook de It. kustbijn. o.m. die te Genua, Bardia en Tobroek konden de raids niet beletten.) Of zij derde taak vij. schepen het binnenvaren kunnen beletten, hangt af van den geografischen toestand. In Puget Sound zou de vij. in nauwe wateren een 500 km moeten opstoomen. Vlgn. zouden hem hier kunnen overvallen hij zou wel kunnen binnen-, niet meer kunnen uitvaren. Maar in gemak kelijker toegankelijke havens is er niet veel verschil met geval 2, zoodat er eenig geschut noodig is om den aanslag te voorkomen lustrkrn. kunnen een verblijven in de haven onmogelijk maken. Wat de vierde taak aangaat, deze is reeds uitgebreid besproken het is een neventaak, waarvoor alléén men thans geen havenvdd. meer zal aanleggen. Zoo zijn er nu vele kustwerken, die men goed doet, niet te modemiseeren. Het is echter beter, ze te behouden dan ze op te ruimen men kan ze in oorlogstijd altijd weer laten bezetten dat kost niet veel troepen en helpt bij het afslaan van raids. Want deze zullen zeker toenemen, nu de internationale regels voor (lucht) bombardement niet meer worden in acht genomen. Daar om ook mag men belangrijke aan de kust gelegen fabriekscomplexen en bases voor vloot-bws. niet langer onverdedigd laten tegen aanslagen. Dit vereischt den aanleg van nieuwe kustwerken, doch elders dan men ze tot nu toe noodig achtte. Schrijver stelt nog de vraag of in de naaste toekomst veranderingen zijn te verwachten, die belangrijke wijzigingen in zijn inzichten ten gevolge zullen hebben. Hij acht het niet uitgesloten, dat de bescherming van oorlogs schepen tegen luchtbombardement zoo zal verbeteren, dat de bw. althans voor slagschepen geen ernstige bedreiging meer zal vormen. T.a.v. handels- en transportschepen zijn niet zulke groote veranderingen te verwachten

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 69