zand bestond. In 1903 begonnen de werkzaamheden voor het uitbaggeren van een vaargeul, 500 m lang en 85 m breed. Alle schepen, welke in Pearl Harbour ten anker gaan, moeten dit nauwe vaarwater passeeren. Tegenover de landzijde van dezen ingang bevindt zich het westelijke schiereiland, op welks uiteinde (Waipio Point) een der sterke kustwerken is gebouwd. De plaats van deze en andere geschutopstellingen is zoodanig, dat het uitvaren en binnenloopen van de vloot te allen tijde is verzekerd, althans zoolang het kustgeschut niet tot zwijgen is gebracht. En hiervoor bestaat weinig kans, niet alleen omdat zorgvuldig aandacht is besteed aan de verdediging van de land zijde der kustforten, maar ook omdat op Hawaii sterke land- en luchtstrijdkrachten zijn gelegerd. De schattingen van de legersterkte loopen uiteen van 60.000 120.000 man, waarvan rond 30.000 man mobiele troepen in Schofield Barracks, 32 km van Honoloeloe in het midden van het eiland gelegen, en de rest verspreid over het binnenland en de forten, o.m. Weaver, Kamehameha, Shafter, Armstrong, De Russy, Malakiki, Ruger en Diamond Head. Het laatstgenoemde is een uitgedoofde vulkaan en bevat groote ondergrondsche maga zijnen voor munitie en bedrijfsstoffen. Wat het luchtwapen betreft, Hickam Field op Oahoe is 's we relds grootste luchtbasis voor wielvliegtuigen, terwijl kleinere vliegvelden eveneens zijn aangelegd en een basis voor water vliegtuigen aanwezig is. Het aantal beschikbare toestellen is moeilijk te schatten, omdat de mogelijkheid van aanvulling door de lucht binnen een half etmaal aanwezig is, blijkende uit de recente recordvlucht van 21 „vliegende forten" (B-17) van San Diego naar Oahoe. De luchtmacht van Hawaii vormt een zelfstandige eenheid onder commando van een generaal-majoor. Tot dit luchtvaart- commando behooren het 18e Regiment Bommenwerpers te Hickam Field, het 14e Regiment Jagers te Wheeler Field en het depot. Aanwezige toestel-typen zijn o.m. Boeing's 17 en 18, Curtiss Hawk P-36, North-American 0-47 (verkenners) en van het marine- luchtwapen dê ook bij ons bekende Catalina-vliegbooten. De Amerikaansche legerleiding schijnt te streven naar een zoodanige concentratie van luchtstrijdkrachten op de Hawaii-groep, dat iedere theoretisch mogelijke sterkte aan vliegtuigen, aangevoerd door vijandelijke vliegdekschepen, vliegtuigmoederschepen, krui sers en slagschepen, tenminste in aantal wordt vertroffen. Gelet op het peil der Amerikaansche vliegtuigindustrie en op dat van den vermoedelijken tegenstander, is het waarschijnlijk, dat overmacht in aantal tevens beteekent beheersching van de lucht. Voegt men bij dezen factor nog dien van het meesterschap ter zee, uitgeoefend door de Amerikaansche slagvloot, dan is het wel duidelijk, dat een aanvalspoging op Pearl Harbour, zoowel van zee uit als uit de lucht, bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. 1172

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 6