1236 ze zullen overigens wel teniet worden gedaan door vergrooting van de zuiverheid van den bomworp. De eenige te voorziene wijzigingen zijn der halve evengenoemde vergrooting en de toename van het aantal bws. Dit zou dan ten gevolge kunnen hebben, dat ook aanslagen uit zee heter door de lustrkrn. kunnen worden bestreden, zoodat ook daarvoor in de toekomst minder kustwerken noodig zullen zijn. Het ongelukkige verloop van de krijgsverrichtingen in Noorwegen, Frank rijk, Griekenland en Kreta en het feit, dat dit grootendeels is te wijten aan het ingrijpen van de D. lustrkrn., vindt ook in de militaire pers zijn weerslag. In het Augustus-nummer van het uitstekend geredigeerde Br. blad Fighting Forces zocht een tweetal schrijvers de oorzaak in de h.i. onjuiste organisatie van de Br. lustrkrn., de centralisatie in de zelfstandige R.A.F. Deze stemmen verdienen zeker aandacht, vooral nu eenigen tijd geleden in Amerika een koor den kreet heeft aangeheven voor een zelfstandig luchtwapen ter ver vanging van de bij de L.Kn. en het A.H.K. ingedeelde land-lustrkrn. De eerste is van Saggitarius (The case for an army air arm, F.F. '41/III). Hij wijst erop, dat het succes van de gecombineerde actie van gnl. Wavell en luchtmaarschalk Longmore (èn adm. Cunningham in Lyhië niets bewijst men had daar te doen met It. en niet met D. Overal waar men de laatsten tegenover zich vond, delfden de Britten het onderspit. Geen wonder. In de verdediging van het rijk is de R.A.F. de soldaat, die de speer werpt, de vloot de schilddrager en het leger de met een dolk bewapende gepantserde strijder. En het gevecht met den dolk ligt den speerwerper niet De instel ling van het army cooperation command heeft de moeilijkheid niet opgelost omdat het, anders dan de fleet air arm, een deel blijft van de R.A.F., niet de wijze van optreden kent van het leger en daarmede zijn nooden en behoeften, terwijl voor de landmacht-officieren het omgekeerde geldt. En er is, aldus gaat Saggitarius voort, zeker bij het opmaken van de operatie- en gevechts plannen, geen tijd om elkaar op de hoogte te stellen. Dat is ook de voor naamste reden geweest, waarom de Royal Navy met succes heeft ge vochten voor eigen lustrkrn. Bovendien zullen leger en vloot het vlg. slechts beschouwen als een nuttig hulpmiddelhet leger zal er als regel niet meer in zien dan snel door de lucht verplaatsbare bijn., mitrn. of mrtn., hetgeen in de oogen van den R.A.F.-man ketterij is. Het moet zijn als bij de Duitschers, waar het leger zoowel op den grond als in de lucht ten strijde trekt. Het is merkwaardig, dat schrijver hier geheel niet ingaat op het feit, dat de D. lustrkrn. toch ook zijn gecentraliseerd in een zelfstandig wapen. Kan men zijn overige opmerkingen onderschrijven, dit gedeelte van zijn betoog is daarom weinig overtuigend. De fout moet elders schuilen. Laten wij het ronduit erkennende Geallieerden hebben het gebruik, dat de D. van hun vlgn. in samenwerking met vewn. hebben gemaakt, niet voorzien, hebben het daarvoor geëigende materieel niet of niet in voldoende hoeveelheden aangeschaft, en die samenwerking niet beoefend. Na zijn min of meer academisch betoog gaat schrijver over tot het doen van enkele suggesties. Allereerst wat betreft het aantal vlgn. van de leger- lustrkrn. minstens 2 toestellen per bat. inf. of section vewn. en minstens 1 per bij., deel uitmakend van de vermelde eenheden. Deze vlgn. moeten op de kwetsbaarste plaatsen goed (minstens 45 mm) gepantserde toestellen zijn, voor het defensief uitgerust met een wapen van 20 mm, voor het offensief met bommen. Zij moeten een min. snelheid hebben van 70 km/u., een max. snelheid van 240 km/u. De Redactie van A. Q. haalt in '41/1 de volgende uitlating terzake van den mil. correspondent van The Times met instemming aanCooperation such as that attained hy the German tanks and dive-kombing aircraft never will result from ad hoc combinations. Men who have to work so closely together, have to some extent to live together, to understand one another's tactics, strength and weakness.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 70