1238 rust en zichtde vew. houvast in den grond, rupsbanden, onderhoud, her stelling en pantsering om het mechanisme, de wapens en de bemanning te beschermen, en aanvoer. Een p.div. kan voldoende voorraden medevoeren om zich gedurende een week te verplaatsen (a 120 km/dag) en te vechten. Daarna wordt de be voorrading, vooral v.w.b. de mu, progressief moeilijker. De objecten van een p.div. liggen dan ook in het gebied waar voorraden voedsel en brandstof vallen te vermeesteren en haar cdt. wordt achtervolgd door één nachtmerrie op het terrein van het beslissende gevecht aan te komen met onvoldoende benzine en munitie. Het verdedigingssysteem moet daarom, binnen de door den tijd, gevechtskracht en ruimte onverbiddelijk gestelde grenzen, le den aanvaller verleiden of dwingen, zijn munitie te verbruiken, 2e hem steeds verder van zijn bases lokken en 3e alle benzinevoorraden, die hem in handen zouden kunnen vallen, vernietigen of onbereikbaar maken. Een vew. kan ook van zijn gevechtskracht worden beroofd door defect raken, gebrek aan houvast op den grond, vuur, springmiddelen of gebrek aan zicht. Mankementen kan de verdediger indirect veroorzaken door den aan valler steeds in beweging te houden en hem te scheiden van zijn reparatie- en onderhoudsechelons. Op de begaanbaarheid van het terrein kan de ver dediger geen invloed uitoefenen (inundaties de aanvaller zal op zoo ruim mogelijke schaal verkennen ten einde niet in voor zijn voertuigen onbegaanbaar terrein te geraken. Als zoodanig moeten in de eerste plaats ondoorschrijdbare waterloopen worden beschouwd. In zwaar terrein met weinig wegen is de verdediging eenvoudig omdat overgangspunten als regel alleen zijn te vinden in de bruggen, die dan alle moeten worden vernield en krachtig verdedigd. Des aanvallers bruggetreinen moeten tot eiken prijs worden beslopen en vernietigd. In vlak terrein is de verdediging echter minder eenvoudighier zullen niet alle overgangspunten even krachtig kunnen worden verdedigd. Men moet daarom zorg dragen voor geëigende (grond) verkenning aan 's vijands zijde van de hindernis om den bevelhebber op de hoogte te houden en tijd te geven, de meest bedreigde punten te versterken. Slaagt de aanvaller er niettemin in, over te gaan, dan moeten zijn pontons en vaste bruggen ten koste van alles worden vernield zoo snel zij gereed zijn. Enkele waaghalzen met zakken vol springmiddelen zouden het kunnen doen, maar van luchtbombardement valt weinig te verwachten. Falen alle ander middelen, dan moeten met bommen beladen vliegtuigen tegen de brug te pletter vliegen, want het intact blijven zou het lot van het leger kunnen bezegelen. Met vuur, rook en gas kan men den vew. neutraliseeren, doch moet er dan zeer dicht bij kunnen komen. Hetzelfde geldt voor het gebruik van springstoffen (handgranaten) tegen de kwetsbare deelen. Omdat de wapens van den vew. als regel naar voren en ongeveer horizontaal zijn gericht, moet men hem waar mogelijk van achter en van boven aanvallen. Tankwapens hebben vlakke banen, kunnen punten achter dekkingen niet bereikendie zijn dus aangewezen voor het opstellen van afweerwapens. Hoewel het gebruik van krombaanwapens onpractisch is tegen zich snel bewegende enkele vewn., kunnen enkele 10 cm-mrtn. of inf.hwn. veel succes boeken tegen vewn. die in gesloten colonne in een défilé worden overvallen. De onkwetsbaarheid van den vew. schuilt grootendeels in zijn manoeuvreermogelijkheid en snelheid. De eerste wordt beperkt door défilé's als ingezonken wegen, bruggen, dorpen, de laatste door steile hellingen, slechte begaanbaarheid van het terrein, mijnenvelden en barricades. Gebrek aan zicht, vaak niet meer dan een „mist van vrees", bij den bestuurder ver oorzaakt, is dikwijls even werkzaam als materieele tegenstand. Een plotseling veroorzaakt rookscherm, een rij lappen over een straat, zelfs een stapel ledige kisten, die alle een mijn kunnen verbergen, zullen hem aanleiding geven, snelheid te minderen of te stoppen, dus den verdediger een kans gevend voor het afvuren van goed gerichte schoten. (Men kent het verhaal, dat D. vewn. in België zouden zijn teruggedeinsd voor eenige snel op een dorpsstraat neergelegde soepborden

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 72