1239 Vervolgens vergelijkt mj. Ehrgott de doorbreking met het forceeren van een brandkast. De inbreker neemt eerst alle maatregelen voor de onge stoorde inbraak het opstellen van defensieve flanken. Dan gaat hij econo misch te werk hij snijdt -niet de deur door, doch vernielt het slot of de scharnieren dan wel beide. In het eerste geval opent hij dus de deur tot hij bij zijn buit kan in het tweede valt de deur vanzelf open doordat zij haar steun verliest. Zoo werd in den Slag om Frankrijk het IXe Leger (Corap) niet onmiddellijk verpletterddat gebeurde eerst later nadat het slot bij Sédan en de scharnieren n. van Dinant waren vernield. De meest in het oog vallende verschijnselen bij een geslaagde doorbraak zijn: le zij bestaat als regel uit meer dan één doorbraak, nl. uit een hoofd en eenige neven-doorbraken 2e snelle ononderbroken opmarsch naar een gewichtig gebied door een gemech. strijdmacht van p.divn.3e progressieve uitbreiding van de defensieve flanken om ingrijpen van 's vijands reserves te beletten. Deze flanken worden gelijktijdig met den opmarsch van de gemech. speerpunt gevormd door gemot, inf.-art.eenheden, wel voorzien van pag. en andere afweermiddelen. De aanvaller heeft het initiatief, is in staat, overmachtige strijdkrachten tegenover een of meer punten te verzamelen en zal er daarom wij vestigen er de aandacht op, dat mj. Ehrgott dit als vaststaand aanneemt in slagen, de stelling binnen te dringen. De in deze eerste phase toegepaste methode richt zich naar de bijzondere verhoudingen. In een diepe opstelling moeten de inf.-art.feams en de aanvals-pioniers met hulp van dbws., parachutisten en inf.vewn. den weg banen voor de p.tpn. (D. doorbraak aan den Chemin des Dames op 9-6-40 verovering van Solium en Tobroek door de Britten D. doorbreking van de Br. stellingen in Griekenland)Indien de verdediger geen tijd heeft gehad voor het inrichten van een diepe verdedigingszone, kan de gep. speerpunt de doorbraak zelf uitvoeren. Dan vernielen dbws. de voorste pag.opstellingen, terwijl de vewn. van hun eigen vuurkracht, aantal en beweeglijkheid afhangen voor het passeeren of vernietigen van verder naar achteren opgesteld pag. De inf.-art.eenheden hebben de strategisch defensieve, tactisch offensieve taak, de verdedigende flank te vormen. Op andere fronten dan dat van de doorbraak houden zij den verdediger vast om hem te beletten, zijn krachten te hergroepeeren voor het bestrijden van de doorbreking. Daar de aanvaller als regel op meer dan een punt doorbreekt, staat de verdediger voor het dilemma, of zijn reserve te verdeelen voor het tegen gaan van de verschillende doorbrekingen, of af te wachten tot is gebleken, welke de hoofd-doorbraak is. Maar dan kan het te laat zijn. Om dit gevaar z.v.m. te verkleinen, moet hij alles doen om het aantal doorbraakmogelijk- heden zoo gering mogelijk te maken. In elk gebied zullen betrekkelijk weinig terreinen zich leenen voor een snellen opmarsch van p.tpn. Dit zijn de terreinen waar naar belangrijke centra in het achterland voerende „ruggen" de frontlijn kruisen of waar een doorbraak op een smal front den weg zou banen naar zoo'n „rug". Alle beschikbare passieve p.afweermiddelen moeten nu zóó worden verdeeld, dat die terreinen zoo krachtig mogelijk worden verdedigd, zelfs ten koste van een zwakke verdediging op de minder waarschijnlijke toegangswegen. Het is beter, zwak te zijn op 1 of 2 punten en die goed door een mob. alg. res. te doen bewaken, dan overal tamelijk sterk te zijn met de kans van gelijktijdige doorbreking op eenige punten, dus van ineenstorting van het front. Zoodra de aanval teekenen vertoont van een volledige doorbreking, moeten maatregelen worden genomen, den vijand in een zak op te vangen en wel door een hindernis-zone, welke moet berusten op de voornaamste waterloo- pen. M.u.v. enkele belangrijke, voor den terugtocht van gewicht zijnde, moeten alle bruggen z.s.m. worden vernield. Dit moet grondig zijn voorbe reid. Om tijd te winnen voor de uitvoering, moet een voor dit doel in handen van den bevelhebber gehouden vertragende en verkennende troepenmacht den zak binnenrukken en contact opnemen met den vijand. Deze macht

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 73