1243 afweerwapenen, de vdd. in de lucht eveneens doordat te weinig vlgn. be schikbaar waren. Volgens een Duitsch, in eerstgenoemd tijdschrift behandeld rapport zou een poging tot versterking van de lustrkrn. hebben gefaald door het torpedeeren van een Br. vliegkampschip z. van Kreta. Hierop zou dan het besluit zijn gevolgd, de Br. vloot uit de wateren rond Kreta terug te trekken. Dit verhaaltje klinkt heel goed, doch het feit dat onze bondgenoot zijn ver- liezen om begrijpelijke reden hoogstens tijdelijk verzwijgt, zullen wij het maar een fabeltje noemen.) De vdd. van vliegvelden is „taai" werk, aldus schrijver, maar dit mag geen reden zijn, hier het spel te spelen van „ik schuif, jij schuift Wat de uit voering betreft is er geen enkele reden, de luvdd. minder belangrijk te achten, noch de „grond"vdd., noch het werk van de ld.art. en ld.zln. Thans is uitgemaakt, dat de R.A.F. v.w.b. bepaalde vliegvelden zal zorgen voor verdedigende grondtroepen, die het leger ten deze in zijn taak zullen bijstaan. Dit is althans iets. Het is echter duidelijk, dat deze toestand niet bevredigend is. Het eind zal moeten zijn, dat de R.A.F. alleen haar terreinen bewaakt en verdedigt. Zij zal daarvoor moeten beschikken over behoorlijk geoefend en modem bewapend personeel dat, teneinde de eentonigheid van zijn eigen lijke taak te breken, tevens andere werkzaamheden op de basis dient te verrichten. Beschikt men over voldoende personeel en materieel, dan heeft deze oplossing veel aantrekkelijks. In het tegenovergestelde geval schijnt zij weinig economisch en lijkt zij tot op groote hoogte een andere consequentie van de zelfstandigheid der lustrkm. wel wat op het spannen van het paard achter de kar. Het onderwerp heeft ook de aandacht in de Notes on the war in the hit in dezelfde aflevering van F.F. Schrijver merkt op, dat de vdd.werken zoo moeten zijn gelegen, dat de vij. geen vuur uit wapens van klein kaliber op het vliegveld kan brengen, derhalve op 900 m (1000 yards) er vandaan. De 900 m breede rand moet dan onbruikbaar worden gemaakt voor en verdedigd tegen landende motor- en zweefvliegtuigen. (Velen achten het niet voldoende, dat zoodanig te doen, dat de vijand hier 75% verliezen lijdt.) Die rand en het eigenlijke vliegveld moeten zijn wired and mined for instant destruction voor het geval men ze moet loslaten. Men mag met dit alles in geen enkel opzicht de hand lichten. Niet vergeten dient te worden dat wanneer de vij. een landingsterrein heeft veroverd, hij er in een uur 3000 man kan landen. Dat geschiedde in 1940 in Fornebu (Oslo) waarschijnlijk is dit cijfer nu reeds veel hoogen. Volgens Army and Navy Journal, 18-10-'4.1 zijn in de V.S. thans naast het eerste sperballon-bataljon (301st Coast Artillery Barrage Balloon Battalion) thans kernen opgericht voor het 302e, 303e en 304e bat. a 3 bijn. en het 305e bat. a 2 bijn. Luchtstrij dkrachten. In Air force in support of ground forces (Cav. J. '41/1V) brengt de onlangs tot bevelhebber over de Am. lustrkrn. in de Philippijnen aangestelde gnl. mj. Brereton dezen steun onder in a. indirectstrat. lange-afstand- en tact. bomavn. en de actie ter behoud van het overwicht in de lucht, uitgevoerd door de lustrkrn. van het A.H.K. b. directhet optreden to isolate the battlefieldavn. op oprukkende ver sterkingen, vnl. van vbn., werken en aanvoer. Hoewel de opdracht zeer algemeen kan zijn gesteld, moeten de ermede belaste lustrkrn. under the control blijven van den cdt.-grondstrkrn. c. close ingrijpen op het igevechtsveld uiteraard ook under control van den cdt.-grondstrkrn. Het welslagen hangt af van tijdige en nauwkeurige inlichtingen benevens goede vbn. en leiding de mogelijkheid van verleening van krachtdadigen steun o.m. van de volgende factoren

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 77